Kosmoceratops

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Poniższe hasło wymaga korekty.
Rezerwacja Ag.Enta: [1]

Autor: Korekta:
Marcin Szermański


Kosmoceratops (kosmoceratops)
Długość: 4-5 m
Masa: ok. 2-3 t
Miejsce występowania: USA - Utah

(formacja Kaiparowits)

Czas występowania ok. 76 Ma

późna kreda (późny kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ceratopsia

Neoceratopia

Coronosauria

Ceratopsoidea

Ceratopsidae

Chasmosaurinae

Kosmo and vaga.jpg

Na pierwszym planie Kosmoceratops; w tle Vagaceratops.
Autor: Jakub Kowalski [2]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Kosmoceratops to rodzaj dinozaura rogatego, który występował w późnej kredzie na terenie obecnej Ameryki Północnej. Jego skamieniałości odnaleziono na terenie USA w południowej części stanu Utah, w tych samych pokładach co Utahceratops. Roberts (2013) datują te pokłady na ok. 76 Ma.

Kosmoceratops koegzystował na tych terenach m.in. ze wspomnianym utahceratopsem, a także ornitomimozaurem Ornithomimus i tyranozaurydem Teratophoneus.

Materiał kopalny

Czaszka kosmoceratopsa. Źródło: Sampson i in., 2010.

Kosmoceratops znany jest z czterech osobników, w tym prawie kompletnej czaszki i 45% szkieletu pozaczaszkowego. Są to:

Holotyp (UMNH VP 17000) to prawie kompletna czaszka.

Materiał przypisany (UMNH VP 16878) to dysartykulowana czaszka należąca do osobnika młodocianego. Sampson i in. (2010) omyłkowo oznaczyli go jako UMNH VP 12198.

Sampson i in. nie opisali szkieletu pozaczaszkowego (kompletnego w 45%) należącego do dwóch osobników, o którym wspomnieli w swej pracy.

Systematyka

Wg przeprowadzonej przez autorów analizy kladystycznej kosmoceratops był taksonem siostrzanym względem Vagaceratops irvinensis (wcześniej znany pod nazwą Chasmosaurus irvinensis). Jak wynika z badań Sampsona i in. (2010), klad Kosmoceratops richardsoni + Vagaceratops irvinensis nie jest blisko spokrewniony z Chasmosaurus i jest grupą siostrzaną względem zaawansowanych chasmozaurynów z najpóźniejszego kampanu i mastrychtu, w tym słynnego Triceratops.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Kosmoceratops to połączenie gr. kosmos (zdobiony) i gr. ceratops (rogate oblicze). Nazwa ta znaczy więc w wolnym tłumaczeniu "zdobione rogate oblicze" i odnosi się do jego bogato ozdobionej rogami kryzy. Epitet gatunkowy richardsoni honoruje Scotta Richardsona, który odkrył holotyp i wiele innych skamieniałości z GSENM (Grand Staircase-Escalante National Monument).

Spis gatunków

Kosmoceratops Sampson, Loewen, Farke, Roberts, Forster, Smith i Titus, 2010
K. richardsoni Sampson, Loewen, Farke, Roberts, Forster, Smith i Titus, 2010

Bibliografia

Holtz, T.R. Jr. (2012) "Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages Supplementary Information" [3]

Roberts, E.M., Sampson, S.D., Deino, A.L., Bowring, S.A. & Buchwaldt, R. (2013) "The Kaiparowits Formation: A Remarkable Record of Late Cretaceous Terrestrial Environments, Ecosystems, and Evolution in Western North America" [w]: Titus, A.L. & Loewen, M.A. (red.) "At the Top of the Grand Staircase: The Late Cretaceous of Southern Utah" Bloomington, Indiana University Press

Sampson, S.D., Loewen, M.A., Farke, A.A., Roberts, E.M., Forster, C.A., Smith, J.A. & Titus, A.L. (2010) "New Horned Dinosaurs from Utah Provide Evidence for Intracontinental Dinosaur Endemism". PLoS ONE 5 (9): e12292. http://dx.doi.org/DOI:10.1371/journal.pone.0012292