Adelolophus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński


Adelolophus (adelolofus)
Długość: ?
Masa: ?
Miejsce występowania: USA - Utah

(formacja Wahweap)

Czas występowania ok. 80-77 Ma

późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Cerapoda

Ornithopoda

Iguanodontia

Hadrosauridae

Lambeosaurinae

Parasaurolophus with frill.jpg

Rekonstrukcja Parasaurolophus. Być może Adelophus wyglądał podobnie

(jednak ornamentacja czaszki jest nieznana)

[1]

Wstęp

Adelolophus to rodzaj lambeozauryna z późnej kredy Ameryki Północnej. Mimo, że jest on znany tylko z jednej, w dodatku niekompletnej kości, to zawierała ona zestaw unikalnych cech, pozwalających na odróżnienie go od innych dinozaurów. Jest to jeden z najwcześniejszych znanych lambeozaurynów. Został nazwany i opisany w 2014 r. przez Terry’ego Gatesa i współpracowników.

Materiał kopalny i wygląd

Holotyp to okaz USMP 152028 – niekompletna kość szczękowa. Szczątki te są przechowywane w Berkely w Kalifornii. Od innych lambeozaurynów różni się ona dużą ściana przyśrodkową, podniesionym wyrostkiem podniebiennym i innymi cechami związanymi z podniesioną ścianą przyśrodkową. Morfologią najbardziej przypomina ona Parasaurolophus.

Etymologia

Nazwa Adelolophus pochodzi od greckich słów adelo („nieznany”) oraz lophos („grzebień”). Nawiązuje ona do faktu, że znany jest tylko niewielki fragment czaszki zwierzęcia, tak więc nie wiadomo, czy miał on grzebień, charakterystyczny dla innych lambeozaurynów. Epitet gatunkowy honoruje Howarda Hutchisona, odkrywcę holotypu.

Spis gatunków

Adelolophus Gates, Jinnah, Levitt i Getty, 2014
A. hutchisoni Gates, Jinnah, Levitt i Getty, 2014

Bibliografia

Gates, T.A., Jinnah, Z., Levitt, C., Getty, M.A. (2014). "New hadrosaurid specimens from the lower-middle Campanian Wahweap Formation of Utah". W: David A. Eberth; David C. Evans. Hadrosaurs: Proceedings of the International Hadrosaur Symposium. Indiana University Press. pp. 156–1