Arkansaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m
m
 
Linia 36: Linia 36:
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Jak nietrudno się domyślić, nazwa ''Arkansaurus'' pochodzi od stanu Arkansas w USA. Epitet gatunkowy honoruje odkrywcę jego szczątków nazwiskiem Joe B. Friday.  
+
Jak nietrudno się domyślić, nazwa ''Arkansaurus'' pochodzi od stanu Arkansas w USA. Epitet gatunkowy honoruje odkrywcę jego szczątków, który nazywa się Joe B. Friday.  
  
 
==Historia badań==
 
==Historia badań==

Aktualna wersja na dzień 20:24, 3 maj 2020

Autor: Kamil Kamiński


Arkansaurus (arkanzaur)
Długość ok. 4,6 m
Miejsce USA

Arkansas (grupa Trinity)

Czas
252 201 145
66

125-100 Ma
wczesna kreda (aptalb)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Ornithomimosauria

Garudimimus-sketch2.jpg
Rekonstrukcja Garudimimus. Arkanzaur był zapewne podobny. Autor: Debivort [1]
Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Arkansaurus był prymitywnym przedstawicielem ornitomimozaurów zamieszkującym tereny dzisiejszej Ameryki Północnej we wczesnej kredzie. Znamy tylko niekompletną stopę tego zwierzęcia. Był to prawdopodobnie największy ornitomimozaur żyjący na terenie Ameryki Północnej.

Etymologia

Jak nietrudno się domyślić, nazwa Arkansaurus pochodzi od stanu Arkansas w USA. Epitet gatunkowy honoruje odkrywcę jego szczątków, który nazywa się Joe B. Friday.

Historia badań

Szczątki arkanzaura zostały odkryte w 1972 r. w południowo-zachodniej części stanu Arkansas. Jak już wspomniano, dokonał tego Joe B. Friday na terenie swojej posiadłości. Następnie podarował on znalezione kości Uniwersytetowi Arkansas. Zostały one wstępnie opisane w 1973 r. Arkansaurus doczekał się jednak oficjalnego opisu dopiero w 2017 r. dokonał tego duet paleontologów: Rebecca Hunt i James Quinn.

Materiał kopalny

Holotyp to niekompletna prawa stopa oznaczona numerem katalogowym UAM 74-16. Obejmuje ona kości śródstopia II-IV, paliczki II-1, III-1, III-2 i IV-1, a także trzy pazury.

Budowa

Znamy tylko niewielką część szkieletu Arkansaurus. Prawdopodobnie przypominał on wyglądem inne wczesnokredowe ornitomimozaury, jak Garudimimus czy Harpymimus. Zapewne był więc dwunożnym ptakopodobnym zwierzęciem o małej głowie, długiej szyi i długich kończynach tylnych. Mógł też być pokryty piórami. Śródstopie było wydłużone i smukłe. Struktura arctometatarsus, charakterystyczna dla bardziej zaawansowanych ewolucyjnie ornitomimozaurów, u arkanzaura nie była w pełni rozwinięta. Pazury stóp były na dalszym odcinku silniej zakrzywione do dołu niż u innych przedstawicieli Ornithomimosauria.

Spis gatunków

Arkansaurus Hunt i Quinn, 2018
R. fridayi Hunt i Quinn, 2018

Bibliografia

Hunt, R., Quinn, J.H. (2018). "A new ornithomimosaur from the Early Cretaceous Trinity Group of Arkansas". Journal of Vertebrate Paleontology. 38: 1. doi:10.1080/02724634.2017.1421209.

Serrano-Brañas, C.I., Espinosa-Chávez, B., Augusta Maccracken, S., Gutiérrez-Blando, C., de León-Dávila, C., & Ventura, J.F. (2020). "Paraxenisaurus normalensis, a large deinocheirid ornithomimosaur from the Cerro del Pueblo Formation (Upper Cretaceous), Coahuila, Mexico". Journal of South American Earth Sciences. w druku: Article 102610. doi:10.1016/j.jsames.2020.102610.