Asfaltovenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 20:44, 17 gru 2019 autorstwa Kamil Kamiński (dyskusja | edycje) (Budowa i filogeneza)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Asfaltovenator (asfaltowenator)
Długość ok. 7-8 m
Dieta mięsożerny
Miejsce Argentyna

Chubut (formacja Cañadón Asfalto)

Czas
252 201 145
66

ok. 177-168 Ma
wczesna - środkowa jura (późny toarkbajos)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Carnosauria

Allosauroidea

Asfaltovenatorskeletal.png
Rekonstrukcja szkieletu z zaznaczeniem znanych kości. Źródło: Rauhut i Pol, 2019.


Wstęp

Asfaltovenator to rodzaj dużego teropoda z kladu Allosauroidea żyjącego we wczesnej lub środkowej jurze na obszarach dzisiejszej Argnetyny. Został on nazwany w 2019 r. przez Olivera Rauhuta i Diego Pola. Jego odkrycie ma duży wpływ na filogenezę grupy zaawansowanych teropodów - tetanurów.

Etymologia

Nazwa Asfaltovenator pochodzi od formacji skalnej Cañadón Asfalto oraz greckiego venator („łowca”, „myśliwy”).

Materiał kopalny

Holotyp (MPEF PV 3440) to niemal kompletna czaszka i niekompletny szkielet pozaczaszkowy. Brakuje przede wszystkim ogona, miednicy i części tylnych kończyn

Budowa i filogeneza

Czaszka asfaltowenatora. Źródło: Rauhut i Pol, 2019. [1].

Asfaltovenator był dużym teropodem, porównywalnym z dobrze znanym Allosaurus. Budowa jego ciała była raczej typowa dla allozauroidów. Czaszka mierzyła 75-80 cm. Była stosunkowo wysoka, a jej górna krawędź miała nieco łukowaty kształt. W kościach przedszczękowych znajdowały się 4 zęby, w szczękowych – po 13, zaś kości zębowe zawierały po 14 ostrych, zakrzywionych zębów o piłkowanych krawędziach. Szyja składała się z 10 krótkich kręgów, a grzbietowy odcinek kręgosłupa – z 13 kręgów. Kręgi szyjne wykazywały kilka unikatowych cech, pozwalających odróżnić asfaltowenatora od innych teropodów. Kończyny przednie były raczej krótkie, lecz masywnie zbudowane. Kończyły się trzema palcami uzbrojonymi w ostre pazury. Trzeci palec był mniejszy i smuklejszy od pozostałych. Kończyny tylne zachowały się jedynie fragmentarycznie.

Asfaltovenator może mieć istotne znaczenie dla filogenezy Tetanurae, wykazuje on bowiem cechy typowe zarówno dla przedstawicieli Megalosauroidea, jak również Allosauroidea, a także cechy prymitywne sla tetanurów w ogóle. W analizie przeprowadzonej przez Rauhuta i Pola okazał się on bazalnym allozauroidem.

Spis gatunków

Asfaltovenator Rauhut i Pol, 2019
A. vialidadi Rauhut i Pol, 2019

Bibliografia

Rauhut, O.W.., Pol, D. (2019). "Probable basal allosauroid from the early Middle Jurassic Cañadón Asfalto Formation of Argentina highlights phylogenetic uncertainty in tetanuran theropod dinosaurs". Scientific Reports. 9 (1): 18826. doi:10.1038/s41598-019-53672-7.