Baalsaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m
Linia 28: Linia 28:
  
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
Baalsaurus mansillai to późnokredowy tytanozaur z Ameryki Południowej. Został opisany na podstawie kości zębowej, która nie jest U-kształtna, lecz L-kształtna, czym wyróżnia się spośród innych tytanozaurów.
+
''Baalsaurus mansillai'' to późnokredowy tytanozaur z Ameryki Południowej. Został opisany na podstawie kości zębowej, która nie jest U-kształtna, lecz L-kształtna, czym wyróżnia się spośród innych tytanozaurów.
  
 
==Lokalizacja i wiek==
 
==Lokalizacja i wiek==
Szczątki ''Baalsaurus'' spoczywały na północnym wybrzeżu jeziora Barreales na stepach Patagonii. Spoczywały w pokładach skalnych formacji [[Portezuelo]] (Grupa Neuquen), które datowane są na [[turon]]-[[koniak]], a więc późną kredę. Wg badaczy holotyp znajdował się w młodszych osadach formacji Portezuelo, który wiek wynosi ok. 87 [[Ma]] (późny koniak).
+
Szczątki ''Baalsaurus'' spoczywały na północnym wybrzeżu jeziora Barreales na stepach Patagonii. Spoczywały w pokładach skalnych formacji [[Portezuelo]] (Grupa Neuquen), które datowane są na [[turon]]-[[koniak]], a więc późną kredę. Wg badaczy holotyp znajdował się w młodszych osadach formacji Portezuelo, których wiek wynosi ok. 87 [[Ma]] (późny koniak).
  
 
==Materiał kopalny==
 
==Materiał kopalny==

Wersja z 19:09, 9 sty 2019

Autor: Marcin Szermański
Korekta: Maciej Ziegler


Baalsaurus
Długość ? m
Masa ? t
Miejsce Argentyna - Nequen
formacja Portezuelo
Czas
252 201 145
66

89,8 - 86,3 Ma
późna kreda (późny koniak)

Systematyka Dinosauria

Sauropodomorpha

Sauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Titanosauria

Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…


Wstęp

Baalsaurus mansillai to późnokredowy tytanozaur z Ameryki Południowej. Został opisany na podstawie kości zębowej, która nie jest U-kształtna, lecz L-kształtna, czym wyróżnia się spośród innych tytanozaurów.

Lokalizacja i wiek

Szczątki Baalsaurus spoczywały na północnym wybrzeżu jeziora Barreales na stepach Patagonii. Spoczywały w pokładach skalnych formacji Portezuelo (Grupa Neuquen), które datowane są na turon-koniak, a więc późną kredę. Wg badaczy holotyp znajdował się w młodszych osadach formacji Portezuelo, których wiek wynosi ok. 87 Ma (późny koniak).

Materiał kopalny

Holotyp o numerze katalogowym MUCPv-1460 składa się z prawie kompletnej prawie kości zębowej z 13 zębodołami i 10 zębami. Jest ona przechowywana w Muzeum Geologii i Paleontologii Uniwersytetu Narodowego Comahue.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Baalsaurus odnosi się do fenickiego i kananejskiego bóstwa - Baala, boga burzy i władcy świata. Epitet gatunkowy mansillai honoruje Juana Eduardo Mansillę - jego odkrywcę i technika placówki, gdzie spoczęły skamieniałości tego tytanozaura.

Spis gatunków

Baalsaurus Calvo i Gonzalez Riga, 2018
Baalsaurus mansillai Calvo i Gonzalez Riga, 2018

Bibliografia

Jorge O. Calvo and Bernardo Gonzalez Riga (2018) Baalsaurus mansillai gen. et sp. nov. a new titanosaurian sauropod (Late Cretaceous) from NeuquÃn, Patagonia, Argentina. Anais da Academia Brasileira de CiÃncias. [[1]].