Chuanjiesaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m
 
Linia 6: Linia 6:
 
|-
 
|-
 
| [[Marcin Szermański]]
 
| [[Marcin Szermański]]
| [[Maciej Ziegler]]
+
| [[Maciej Ziegler]], [[Kamil Kamiński]], [[Mateusz Tałanda]]
 
|}
 
|}
 
</small>
 
</small>
Linia 54: Linia 54:
 
|-
 
|-
 
| colspan=2 |
 
| colspan=2 |
<display_points type="terrain" zoom=4>
+
<display_points type="terrain" zoom=3>
Chuanjiexiang, Lufeng, Chuxiong, Junnan~formacja [[Bajo Barreal]], Chuanjiexiang, Lufeng, Junnan, [[Chiny]]|<small>''Chuanjiesaurus anaensis'' - '''[[holotyp]]''' i materiał przypisany (LCD9701-I).<br>
+
25.0° N, 102.1° E~Chuanjiexiang, Lufeng, Junnan, [[Chiny]], ''Chuanjiesaurus anaensis'' - '''[[holotyp]]'''
 
</display_points>
 
</display_points>
 
|}
 
|}
  
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
''Chuanjiesaurus'' to [[rodzaj]] zauropoda żyjącego w środkowej jurze na terenach dzisiejszych Chin. Z początku uważany za przedstawiciela [[Cetiosauridae]], obecnie klasyfikuje się go (m.in. na podstawie obecności czterech kręgów krzyżowych i morfologii kości podudzia) w obrębie [[Mamenchisauridae]] (Sekiya, [[2011]]), skupiającego zauropody o ekstremalnie długiej szyi, jak znane ''[[Mamenchisaurus]]'' i ''[[Omeisaurus]]''.  
+
''Chuanjiesaurus'' to [[rodzaj]] zauropoda żyjącego w [[środkowa jura|środkowej jurze]] na terenach dzisiejszych Chin. Z początku uważany za przedstawiciela [[Cetiosauridae]], obecnie klasyfikuje się go (m.in. na podstawie obecności czterech kręgów krzyżowych i morfologii kości podudzia) w obrębie [[Mamenchisauridae]] (Sekiya, 2011), skupiającego zauropody o ekstremalnie długiej szyi, jak znane ''[[Mamenchisaurus]]'' i ''[[Omeisaurus]]''.  
  
 
==Historia odkryć==
 
==Historia odkryć==
Pierwsze skamieniałości chuanjiezaura zostały odkryte w [[1995]] roku przez Tao Wanga z Muzeum Dinozaurów w Lufeng (Lufeng Dinosaur Museum) około 10 km od wioski Chuanjie (okręg Lufeng, prowincja Junnan). Znajdowały się one w pokładach formacji Chuanjie (=[[formacja]] Upper Lufeng).
+
Pierwsze skamieniałości chuanjiezaura zostały odkryte w 1995 roku przez Tao Wanga z Muzeum Dinozaurów w Lufeng (Lufeng Dinosaur Museum) około 10 km od wioski Chuanjie (okręg Lufeng, prowincja Junnan). Znajdowały się one w pokładach formacji Chuanjie (=[[formacja]] Upper Lufeng).
  
 
[[Rodzaj]] ''Chuanjiesaurus'' i jedyny (typowy) [[gatunek]], ''C. anaensis'', został opisany w [[2000]] roku przez Fanga i jego współpracowników.
 
[[Rodzaj]] ''Chuanjiesaurus'' i jedyny (typowy) [[gatunek]], ''C. anaensis'', został opisany w [[2000]] roku przez Fanga i jego współpracowników.
  
 
==Materiał kopalny==
 
==Materiał kopalny==
[[Holotyp]] to 26 kręgów (9 szyjnych i 17 ogonowych), 2 żebra (w tym jedno kompletne), szewron, lewe i prawe kości łopatkowe i krucze, kości kończyn przednich (ramienna, obie promieniowe i obie łokciowe), kości miednicy (lewa łonowa, kulszowa) oraz kości kończyn dolnych (obie udowe i obie piszczelowe oraz dystalny paliczek).
+
[[Holotyp]] to 26 kręgów (9 szyjnych i 17 ogonowych), 2 żebra (w tym jedno kompletne), szewron, lewe i prawe kości łopatkowe i krucze, kości kończyn przednich (ramienna, obie promieniowe i obie łokciowe), kości miednicy (lewa łonowa, kulszowa) oraz kości kończyn dolnych (obie udowe i obie piszczelowe oraz dystalny paliczek). Co ciekawe, szkielet ten wciąż znajduje się na stanowisku badawczym, przez co niemożliwe jest zbadanie prawej powierzchni kości [[holotyp]]u.
  
Co ciekawe, szkielet ten wciąż znajduje się na stanowisku badawczym, przez co niemożliwe jest zbadanie prawej powierzchni kości [[holotyp]]u.
+
Początkowo do tego gatunku przypisywano także inny, znaleziony obok szkielet. Potem jednak stwierdzono, że należał do innego dinozaura, nazwanego ''[[Analong|Analong chuanjieensis]]''. W tym stanowisku znaleziono zresztą więcej osobników dużych zauropodów, a także [[teropod]]a ''[[Shidaisaurus]] jinae'' i 4 żółwie.
 
 
Oprócz pozostałości po ''Chuanjiesaurus'' stanowisko to obejmuje także m.in. co najmniej 4 osobniki dużych zauropodów, [[teropod]]a ''[[Shidaisaurus]] jinae'' i 4 żółwie.
 
  
 
==Rozmiary==
 
==Rozmiary==
''Chuanjiesaurus'' jest prawdopodobnie dużym zauropodem. Jedna z jego kości kończyn ma mieć 1,2 metra długości. Szacunkowa długość całkowita zwierzęcia to ok. 25 metrów. Jego masa oscylowała być może wokół 25 ton (w porównaniu z "''[[Mamenchisaurus#.22M..22_anyunensis|Mamenchisaurus" anyuensis]]'' wg szacunków Paula, [[2010]]). Możliwe jednak, że ważył znacznie mniej - zwłaszcza, że szacunki masy innych gatunków mamenchizaura z reguły nie przekraczają 20 ton.
+
''Chuanjiesaurus'' jest prawdopodobnie dużym zauropodem. Jedna z jego kości kończyn ma mieć 1,2 metra długości. Szacunkowa długość całkowita zwierzęcia to ok. 25 metrów. Jego masa oscylowała być może wokół 25 ton (w porównaniu z "''[[Mamenchisaurus#.22M..22_anyunensis|Mamenchisaurus" anyuensis]]'' wg szacunków Paula, 2010). Możliwe jednak, że ważył znacznie mniej - zwłaszcza, że szacunki masy innych gatunków mamenchizaura z reguły nie przekraczają 20 ton.
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Nazwa [[rodzaj]]owa ''Chuanjiesaurus'' odnosi się zapewne albo do nazwy formacji, w pokładach której został odnaleziony ([[formacja Chuanjie]]) lub do nazwy wioski o tej samej nazwie, nieopodal której znajdowały się jego skamieniałości.
+
Nazwa [[rodzaj]]owa ''Chuanjiesaurus'' odnosi się zapewne albo do nazwy formacji, w pokładach której został odnaleziony ([[Chuanjie]]) lub do nazwy wioski o tej samej nazwie, nieopodal której znajdowały się jego skamieniałości.
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==
Linia 90: Linia 88:
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
<small>Sekiya, T. (2011) "Re-examination of Chuanjiesaurus ananensis (Dinosauria: Sauropoda) from the Middle Jurassic Chuanjie Formation, Lufeng County, Yunnan Province, southwest China." Memoir of the Fukui Prefectural Dinosaur Museum, 10: 1-54.
+
<small>Ren, X.-X., Sekiya, T., Wang, T., Yang, Z.-W. & You, H.-L. (2020). "A revision of the referred specimen of ''Chuanjiesaurus anaensis'' Fang et al., 2000: a new early branching mamenchisaurid sauropod from the Middle Jurassic of China". Historical Biology: An International Journal of Paleobiology. (w druku). [[doi:10.1080/08912963.2020.1747450]]
 +
 
 +
Sekiya, T. (2011) "Re-examination of ''Chuanjiesaurus ananensis'' (Dinosauria: Sauropoda) from the Middle Jurassic Chuanjie Formation, Lufeng County, Yunnan Province, southwest China." Memoir of the Fukui Prefectural Dinosaur Museum, 10: 1-54.
  
 
Upchurch, P., Barrett, P.M., Dodson, P. (2004) Sauropoda. [w:] David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): "The Dinosauria". Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press.
 
Upchurch, P., Barrett, P.M., Dodson, P. (2004) Sauropoda. [w:] David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): "The Dinosauria". Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press.

Aktualna wersja na dzień 09:28, 13 kwi 2020

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Maciej Ziegler, Kamil Kamiński, Mateusz Tałanda


Chuanjiesaurus (chuanjiezaur)
Długość: ok. 25 m
Masa: do 25 t (??)
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Junnan

(formacja Chuanjie = formacja Upper Lufeng)

Czas występowania 174-164 Ma

środkowa jura (aalen - bajos)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Mamenchisauridae

Chuanjiesaurus fossil in China Science and Technology Museum.jpg

Chuanjiesaurus oraz towarzyszący mu Lufengosaurus i Dilophosaurus.

Źródło: [1]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Chuanjiesaurus to rodzaj zauropoda żyjącego w środkowej jurze na terenach dzisiejszych Chin. Z początku uważany za przedstawiciela Cetiosauridae, obecnie klasyfikuje się go (m.in. na podstawie obecności czterech kręgów krzyżowych i morfologii kości podudzia) w obrębie Mamenchisauridae (Sekiya, 2011), skupiającego zauropody o ekstremalnie długiej szyi, jak znane Mamenchisaurus i Omeisaurus.

Historia odkryć

Pierwsze skamieniałości chuanjiezaura zostały odkryte w 1995 roku przez Tao Wanga z Muzeum Dinozaurów w Lufeng (Lufeng Dinosaur Museum) około 10 km od wioski Chuanjie (okręg Lufeng, prowincja Junnan). Znajdowały się one w pokładach formacji Chuanjie (=formacja Upper Lufeng).

Rodzaj Chuanjiesaurus i jedyny (typowy) gatunek, C. anaensis, został opisany w 2000 roku przez Fanga i jego współpracowników.

Materiał kopalny

Holotyp to 26 kręgów (9 szyjnych i 17 ogonowych), 2 żebra (w tym jedno kompletne), szewron, lewe i prawe kości łopatkowe i krucze, kości kończyn przednich (ramienna, obie promieniowe i obie łokciowe), kości miednicy (lewa łonowa, kulszowa) oraz kości kończyn dolnych (obie udowe i obie piszczelowe oraz dystalny paliczek). Co ciekawe, szkielet ten wciąż znajduje się na stanowisku badawczym, przez co niemożliwe jest zbadanie prawej powierzchni kości holotypu.

Początkowo do tego gatunku przypisywano także inny, znaleziony obok szkielet. Potem jednak stwierdzono, że należał do innego dinozaura, nazwanego Analong chuanjieensis. W tym stanowisku znaleziono zresztą więcej osobników dużych zauropodów, a także teropoda Shidaisaurus jinae i 4 żółwie.

Rozmiary

Chuanjiesaurus jest prawdopodobnie dużym zauropodem. Jedna z jego kości kończyn ma mieć 1,2 metra długości. Szacunkowa długość całkowita zwierzęcia to ok. 25 metrów. Jego masa oscylowała być może wokół 25 ton (w porównaniu z "Mamenchisaurus" anyuensis wg szacunków Paula, 2010). Możliwe jednak, że ważył znacznie mniej - zwłaszcza, że szacunki masy innych gatunków mamenchizaura z reguły nie przekraczają 20 ton.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Chuanjiesaurus odnosi się zapewne albo do nazwy formacji, w pokładach której został odnaleziony (Chuanjie) lub do nazwy wioski o tej samej nazwie, nieopodal której znajdowały się jego skamieniałości.

Spis gatunków

Chuanjiesaurus Fang, Pang, Lü, Zhang, Pan, Wang, Li & Cheng, 2000
Chuanjiesaurus anaensis Fang, Pang, Lü, Zhang, Pan, Wang, Li & Cheng, 2000

Bibliografia

Ren, X.-X., Sekiya, T., Wang, T., Yang, Z.-W. & You, H.-L. (2020). "A revision of the referred specimen of Chuanjiesaurus anaensis Fang et al., 2000: a new early branching mamenchisaurid sauropod from the Middle Jurassic of China". Historical Biology: An International Journal of Paleobiology. (w druku). doi:10.1080/08912963.2020.1747450

Sekiya, T. (2011) "Re-examination of Chuanjiesaurus ananensis (Dinosauria: Sauropoda) from the Middle Jurassic Chuanjie Formation, Lufeng County, Yunnan Province, southwest China." Memoir of the Fukui Prefectural Dinosaur Museum, 10: 1-54.

Upchurch, P., Barrett, P.M., Dodson, P. (2004) Sauropoda. [w:] David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): "The Dinosauria". Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press.

Wu, X., Currie, P.J., Dong, Z., Pan, S. & Wang, T. (2009) "A new theropod dinosaur from the Middle Jurassic of Lufeng, Yunnan, China" Acta Geologica Sinica, 83(1), 9-24. doi:10.1111/j.1755-6724.2009.00002.x

http://dml.cmnh.org/2000Nov/msg00201.html