Diabloceratops: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 1: Linia 1:
 +
{{DISPLAYTITLE:''Diabloceratops''}}
 
<small>
 
<small>
 
{| class="wikitable" style="background-color:CornSilk"
 
{| class="wikitable" style="background-color:CornSilk"
Linia 25: Linia 26:
 
| [[USA]] - Utah
 
| [[USA]] - Utah
  
<small>([[formacja Wahweap]])</small>
+
<small>(formacja [[Wahweap]])</small>
 
|-
 
|-
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
|79-78 Ma
+
|79-78 [[Ma]]
  
 
<small>późna [[kreda]] (wczesny [[kampan]])</small>
 
<small>późna [[kreda]] (wczesny [[kampan]])</small>
Linia 54: Linia 55:
  
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
''Diabloceratops'' to najwcześniejszy i najbardziej [[bazalny]] centrozauryn, żyjący na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych w południowym Utah w późnej kredzie. Naukowcy wyróżnili 9 autapomorfii, czyli cech nie występujących (a więc odróżniających go) u innych przedstawicieli [[Centrosaurinae]]. Nieoficjalne szacunki jego długości na podstawie ''[[Achelousaurus]] horneri'' (6 m dł., 2 m wys., dł. czaszki 1,6 m) to 3,5-4 m. Jego szczątki zostały odkryte w osadach formacji Wahweap na południu stanu [[Utah]].  
+
''Diabloceratops'' to jeden z najwcześniejszych i najbardziej [[bazalny]]ch centrozaurynów, żyjący na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych w południowym Utah w późnej kredzie. Naukowcy wyróżnili 9 autapomorfii, czyli cech nie występujących (a więc odróżniających go) u innych przedstawicieli [[Centrosaurinae]]. Nieoficjalne szacunki jego długości na podstawie ''[[Achelousaurus]] horneri'' (6 m dł., 2 m wys., dł. czaszki 1,6 m) to 3,5-4 m. Jego szczątki zostały odkryte w osadach formacji Wahweap na południu stanu Utah.  
  
 
==Materiał kopalny==
 
==Materiał kopalny==
Linia 64: Linia 65:
 
[[Plik:Diabloceratops2.jpg|300px|thumb|right|Odpoczywający ''Diabloceratops''. Autor: Andrey Atuchin. [http://www.dinoart1.narod.ru/diabloceratops.htm] ]]
 
[[Plik:Diabloceratops2.jpg|300px|thumb|right|Odpoczywający ''Diabloceratops''. Autor: Andrey Atuchin. [http://www.dinoart1.narod.ru/diabloceratops.htm] ]]
  
Składały się na nie jedynie kości czaszki (lewa strona i elementy prawej). Czaszka ta ozdobiona była czterema rogami, czyniąc jego wygląd niepowtarzalnym, wręcz demonicznym (z czego wzięła się jego nazwa [[rodzaj]]owa). Para dłuższych (ok. 50 cm) rogów wyrastała z końca kryzy, natomiast para około dwukrotnie krótszych nad jego oczami, co jest cechą unikalną u centrozaurynów, spotykaną jedynie u niego i u ''[[Albertaceratops]]''. Te ostatnie były niemalże proste, natomiast para dłuższych była skierowana na zewnątrz. Całkowitą długość czaszki (od dzioba po koniec kryzy) ocenia się na około 1 m, natomiast jej długość od dzioba do kłykci to 62 cm. [[Gatunek]] ten wraz z poniższym, nie do końca pewnym, został nazwany i opisany w [[2010]] roku przez [[Kirkland]]a i [[DeBlieux]]a.
+
Składały się na nie jedynie kości czaszki (lewa strona i elementy prawej). Czaszka ta ozdobiona była czterema rogami, czyniąc jego wygląd niepowtarzalnym, wręcz demonicznym (z czego wzięła się jego nazwa [[rodzaj]]owa). Para dłuższych (ok. 50 cm) rogów wyrastała z końca kryzy, natomiast para około dwukrotnie krótszych nad jego oczami, co jest cechą unikalną u centrozaurynów, spotykaną jedynie u niego i u ''[[Albertaceratops]]''. Te ostatnie były niemalże proste, natomiast para dłuższych była skierowana na zewnątrz. Całkowitą długość czaszki (od dzioba po koniec kryzy) ocenia się na około 1 m, natomiast jej długość od dzioba do kłykci to 62 cm. [[Gatunek]] ten wraz z poniższym, nie do końca pewnym, został nazwany i opisany w [[2010]] roku przez [[James Kirkland|Kirklanda]] i [[Donald DeBlieux|DeBlieuxa]].
  
 
==''D.'' sp.==
 
==''D.'' sp.==
W [[1998]] roku odnaleziono czaszkę należącą do nieznanego wówczas centrozauryna. Znaleziska dokonał A. [[Smith]] niedaleko górnej granicy pokładów piaskowca należącego również do formacji Wahweap. Czaszka ta (UMNH VP 16704) została formalnie opisana dopiero 12 lat później, w [[2010]] roku przez [[Kirkland]]a i [[DeBlieux]]a jako należący do nowo opisanego przez nich samych [[rodzaj]]u ''Diabloceratops''. Różni się od ''D. eatoni'' m.in. większymi rozmiarami – to oraz pewne cechy anatomiczne świadczą o starszym wieku tego osobnika. Różnice morfologiczne między tymi dwoma czaszkami sugerują odmienność na poziomie gatunkowym, aczkolwiek pewne podobieństwa pozwalają na ostrożne zaklasyfikowanie do tego samego [[rodzaj]]u. Jednak na podstawie zachowanych szczątków nie można mieć 100% pewności co do słuszności tej klasyfikacji, więc zaklasyfikowanie go do diabloceratopsa może być jedynie tymczasowe - stąd nienadany mu drugi człon nazwy, a ograniczenie się jedynie do ''Diabloceratops'' sp.
+
W [[1998]] roku odnaleziono czaszkę należącą do nieznanego wówczas centrozauryna. Znaleziska dokonał A. Smith niedaleko górnej granicy pokładów piaskowca należącego również do formacji Wahweap. Czaszka ta (UMNH VP 16704) została formalnie opisana dopiero 12 lat później, w [[2010]] roku przez Kirklanda i DeBlieuxa jako należący do nowo opisanego przez nich samych [[rodzaj]]u ''Diabloceratops''. Różni się od ''D. eatoni'' m.in. większymi rozmiarami – to oraz pewne cechy anatomiczne świadczą o starszym wieku tego osobnika. Różnice morfologiczne między tymi dwoma czaszkami sugerują odmienność na poziomie gatunkowym, aczkolwiek pewne podobieństwa pozwalają na ostrożne zaklasyfikowanie do tego samego [[rodzaj]]u. Jednak na podstawie zachowanych szczątków nie można mieć 100% pewności co do słuszności tej klasyfikacji, więc zaklasyfikowanie go do diabloceratopsa może być jedynie tymczasowe - stąd nienadany mu drugi człon nazwy, a ograniczenie się jedynie do ''Diabloceratops'' sp.
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Linia 75: Linia 76:
 
{| class="wikitable"
 
{| class="wikitable"
 
! ''Diabloceratops''
 
! ''Diabloceratops''
| [[Kirkland]] i [[DeBlieux]], [[2010]]
+
| {{Kpt|[[James Kirkland|Kirkland]]}} i {{Kpt|[[Donald DeBlieux|DeBlieux]]}}, [[2010]]
 
|-
 
|-
 
! ''D. eatoni''
 
! ''D. eatoni''
| [[Kirkland]] i [[DeBlieux]], [[2010]]
+
| {{Kpt|Kirkland}} i {{Kpt|DeBlieux}}, 2010
 
|}
 
|}
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
<small>Kirkland J. I. & DeBlieux, D. D. 2010 New basal centrosaurine ceratopsian skulls from the Wahweap Formation (Middle Campanian), Grand Staircase – Escalante National Monument, southern Utah; in Ryan, M.J., Chinnery-Allgeier, B.J., & Eberth, D.A. (red.) New Perspectives on Horned Dinosaurs: The Royal Tyrell Museum Ceratopsian Symposium, Bloomington, Indiana University Press, 117 – 140.
+
<small>
 +
Kirkland J. I. & DeBlieux, D. D. 2010 New basal centrosaurine ceratopsian skulls from the Wahweap Formation (Middle Campanian), Grand Staircase – Escalante National Monument, southern Utah; in Ryan, M.J., Chinnery-Allgeier, B.J., & Eberth, D.A. (red.) New Perspectives on Horned Dinosaurs: The Royal Tyrell Museum Ceratopsian Symposium, Bloomington, Indiana University Press, 117 – 140.
  
McDonald A. T., (2011) A Subadult Specimen of Rubeosaurus ovatus (Dinosauria: Ceratopsidae), with Observations on Other Ceratopsids from the Two Medicine Formation. PLoS ONE 6(8): e22710. doi:10.1371/journal.pone.0022710</small>
+
McDonald A. T., (2011) A Subadult Specimen of Rubeosaurus ovatus (Dinosauria: Ceratopsidae), with Observations on Other Ceratopsids from the Two Medicine Formation. PLoS ONE 6(8): e22710. doi:10.1371/journal.pone.0022710
 +
 
 +
Ryan, M. J.; Evans, D. C.; Shepherd, K. M.; Sues, H. (2012). "A new ceratopsid from the Foremost Formation (middle Campanian) of Alberta". Canadian Journal of Earth Sciences 49 (10): 1251. doi:10.1139/e2012-056 [http://www.nrcresearchpress.com/doi/pdf/10.1139/e2012-056]
 +
</small>
  
 
[[Kategoria:Dinosauria]]
 
[[Kategoria:Dinosauria]]

Wersja z 14:19, 14 lis 2012

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Maciej Ziegler


Diabloceratops (diabloceratops)
Długość: 3,5-4 (?) m
Masa: ? t
Miejsce występowania: USA - Utah

(formacja Wahweap)

Czas występowania 79-78 Ma

późna kreda (wczesny kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ceratopsia

Neoceratopsia

Coronosauria

Ceratopsoidea

Ceratopsidae

Centrosaurinae

Diabloceratops.jpg

Komputerowa rekonstrukcja przyżyciowa diabloceratopsa. [2]

Wstęp

Diabloceratops to jeden z najwcześniejszych i najbardziej bazalnych centrozaurynów, żyjący na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych w południowym Utah w późnej kredzie. Naukowcy wyróżnili 9 autapomorfii, czyli cech nie występujących (a więc odróżniających go) u innych przedstawicieli Centrosaurinae. Nieoficjalne szacunki jego długości na podstawie Achelousaurus horneri (6 m dł., 2 m wys., dł. czaszki 1,6 m) to 3,5-4 m. Jego szczątki zostały odkryte w osadach formacji Wahweap na południu stanu Utah.

Materiał kopalny

D. eatoni: Holotyp odnaleziony w Last Chance o numerze UMNH VP 16699 zawiera całą lewą część czaszki oraz elementy prawej strony.

D. sp.: Okaz odnaleziony w Nipple Butte o numerze UMNH VP 16704 zawiera wyizolowaną czaszkę.

Budowa

Plik:Diabloceratops2.jpg
Odpoczywający Diabloceratops. Autor: Andrey Atuchin. [1]

Składały się na nie jedynie kości czaszki (lewa strona i elementy prawej). Czaszka ta ozdobiona była czterema rogami, czyniąc jego wygląd niepowtarzalnym, wręcz demonicznym (z czego wzięła się jego nazwa rodzajowa). Para dłuższych (ok. 50 cm) rogów wyrastała z końca kryzy, natomiast para około dwukrotnie krótszych nad jego oczami, co jest cechą unikalną u centrozaurynów, spotykaną jedynie u niego i u Albertaceratops. Te ostatnie były niemalże proste, natomiast para dłuższych była skierowana na zewnątrz. Całkowitą długość czaszki (od dzioba po koniec kryzy) ocenia się na około 1 m, natomiast jej długość od dzioba do kłykci to 62 cm. Gatunek ten wraz z poniższym, nie do końca pewnym, został nazwany i opisany w 2010 roku przez Kirklanda i DeBlieuxa.

D. sp.

W 1998 roku odnaleziono czaszkę należącą do nieznanego wówczas centrozauryna. Znaleziska dokonał A. Smith niedaleko górnej granicy pokładów piaskowca należącego również do formacji Wahweap. Czaszka ta (UMNH VP 16704) została formalnie opisana dopiero 12 lat później, w 2010 roku przez Kirklanda i DeBlieuxa jako należący do nowo opisanego przez nich samych rodzaju Diabloceratops. Różni się od D. eatoni m.in. większymi rozmiarami – to oraz pewne cechy anatomiczne świadczą o starszym wieku tego osobnika. Różnice morfologiczne między tymi dwoma czaszkami sugerują odmienność na poziomie gatunkowym, aczkolwiek pewne podobieństwa pozwalają na ostrożne zaklasyfikowanie do tego samego rodzaju. Jednak na podstawie zachowanych szczątków nie można mieć 100% pewności co do słuszności tej klasyfikacji, więc zaklasyfikowanie go do diabloceratopsa może być jedynie tymczasowe - stąd nienadany mu drugi człon nazwy, a ograniczenie się jedynie do Diabloceratops sp.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Diabloceratops składa się z hiszpańskiego diablo (znaczącego diabeł) oraz greckiego ceratops (rogate oblicze). W wolnym tłumaczeniu nazwę te można przetłumaczyć jako "diabelskie, rogate oblicze", która wzięła się z okazałych i złowieszczo wyglądających kolców występujących po parze nad oczami i na kryzie. Natomiast epitet gatunkowy eatoni honoruje paleontologa Jeffery’ego Eatona, który badał kredowe kręgowce na terenie południowego Utah.

Spis gatunków

Diabloceratops Kirkland i DeBlieux, 2010
D. eatoni Kirkland i DeBlieux, 2010

Bibliografia

Kirkland J. I. & DeBlieux, D. D. 2010 New basal centrosaurine ceratopsian skulls from the Wahweap Formation (Middle Campanian), Grand Staircase – Escalante National Monument, southern Utah; in Ryan, M.J., Chinnery-Allgeier, B.J., & Eberth, D.A. (red.) New Perspectives on Horned Dinosaurs: The Royal Tyrell Museum Ceratopsian Symposium, Bloomington, Indiana University Press, 117 – 140.

McDonald A. T., (2011) A Subadult Specimen of Rubeosaurus ovatus (Dinosauria: Ceratopsidae), with Observations on Other Ceratopsids from the Two Medicine Formation. PLoS ONE 6(8): e22710. doi:10.1371/journal.pone.0022710

Ryan, M. J.; Evans, D. C.; Shepherd, K. M.; Sues, H. (2012). "A new ceratopsid from the Foremost Formation (middle Campanian) of Alberta". Canadian Journal of Earth Sciences 49 (10): 1251. doi:10.1139/e2012-056 [3]