Homoplazja

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 13:09, 31 mar 2012 autorstwa Mateusz (dyskusja | edycje) (Utworzenie hasła)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Homoplazja - (ang. homoplasy) cecha, która występuje u różnych gatunków, ale nie świadczy o wspólnym pokrewieństwie. Homoplazje nie występowały u przodków tych gatunków i powstały u nich niezależnie. Cechy te powstają na skutek konwergencji, paralelizmu ewolucyjnego lub po prostu przypadkowo. Przeciwieństwem homoplazji jest synapomorfia.

Przykładem homoplazji, powstałej na drodze paralelizmu ewolucyjnego, jest otwór w panewce stawu biodrowego u dinozaurów. Do niedawna uważano, że ta wspólna cecha wszystkich dinozaurów powstała u ich wspólnego przodka, zatem jest ich synapomorfią. Odkrycie m. in. Saturnalia - dinozaura zauropodokształtnego z zamkniętą panewką pokazało, że dinozaury na początku swej ewolucji miały jeszcze panewki zamknięte. Toteż najpierw doszło do rozdzielenia się dinozaurów na ptasiomiedniczne, teropody i zauropodokształtne, a potem wszystkie te trzy grupy wytworzyły otwór w panewce biodrowej niezależnie od siebie.
Innym przykładem homoplazji jest roślinożerność terizinozaurów i zauropodów, gdyż ich wspólny przodek był mięsożerny. Podobnie brak zębów u owiraptorozaurów i ptaków.