Huinculsaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Huinculsaurus
Miejsce Argentyna

Rio Negro (formacja Huincul)

Czas
252 201 145
66

ok. 97–93 Ma
„środkowa” kreda (środkowy cenoman – wczesny turon)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Ceratosauria

Abelisauroidea

Noasauridae

Elaphrosaurus funkmonk.jpg
Rekonstrukcja Elaphrosaurus. Huinculsaurus mógł być podobny. Autor: FunkMonk (Michael B.H.)


Wstęp

Huinculsaurus to rodzaj średniej wielkości teropoda z kladu Noasauridae żyjącego w „środkowej” kredzie na obszarach dzisiejszej Argentyny. Został on nazwany i opisany w 2020 r. przez Baiano i współpracowników. Jego odkrycie pomogło zapełnić lukę w zapisie kopalnym noazaurydów z Ameryki Południowej.

Etymologia

Nazwa Huinculsaurus pochodzi od formacji Huincul oraz greckiego sauros („gad”, „jaszczur”). Epitet gatunkowy honoruje Eduardo Montesa, technika muzealnego, który wypreparował holotyp Huinculsaurus, a także wielu innych argentyńskich dinozaurów.

Materiał kopalny

Holotyp (MCF-PVPH-36) to bardzo fragmentaryczny okaz, obejmujący jedynie trzy ostatnie kręgi grzbietowe oraz pierwszy i drugi kręg krzyżowy. Szczątki należą do młodego osobnika. Mimo skąpego materiału, autorzy opisu doszukali się kilku cech budowy kręgów, które pozwalają na odróżnienie Huinculsaurus od innych teropodów.

Środowisko

Zob. Ilokelesia#Paleoekologia

Spis gatunków

Huinculsaurus Baiano, Coria i Cau, 2020
H. montesi Baiano, Coria i Cau, 2020

Bibliografia

Baiano, M.A., Coria, R.A. & Cau, A. (2020). "A new abelisauroid (Dinosauria: Theropoda) from the Huincul formation (lower upper Cretaceous, Neuquén Basin) of Patagonia, Argentina." Cretaceous Research, Article 104408. doi: https://doi.org/10.1016/j.cretres.2020.104408