Imperobator: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "{{DISPLAYTITLE:''Imperobator''}} {{Opis |Autor = Kamil Kamiński |Korekta = |nazwa = ''Imperobator'' (imperobato...")
 
m
Linia 4: Linia 4:
 
  |Korekta                =  
 
  |Korekta                =  
 
  |nazwa                  = ''Imperobator'' (imperobator)
 
  |nazwa                  = ''Imperobator'' (imperobator)
  |długość                = ?ok. 3-4 m (patrz tekst)
+
  |długość                = (patrz tekst)
 
  |wysokość              =  
 
  |wysokość              =  
 
  |masa                  =  
 
  |masa                  =  

Wersja z 16:40, 19 maj 2019

Autor: Kamil Kamiński


Imperobator (imperobator)
Długość (patrz tekst)
Dieta mięsożerny
Miejsce Antarktyda, wyspa Jamesa Rossa

(formacja Snow Hill Island)

Czas
252 201 145
66

ok. 71 Ma
późna kreda (wczesny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Maniraptora

Paraves


Wstęp

Imperobator to rodzaj średniej wielkości teropoda, który żył ok. 71 mln lat temu na obszarze dzisiejszej Antarktydy. Ze względu na skąpość materiału kopalnego (znaleziono tylko fragmentaryczne stopy) jego pozycja filogenetyczna i wygląd, a nawet rozmiary, pozostają niepewne. Należy zakładać, że był to dwunożny mięsożerca, być może pokryty piórami.

Etymologia

Nazwa Imperobator pochodzi od łacińskiego impero („imponujący”, „majestatyczny”, „potężny”) oraz mongolskiego bator („wojownik”). Epitet gatunkowy nawiązuje do antarcticus nawiązuje do lokalizacji szczątków.

Materiał kopalny

Holotyp (UCMP 276000) to niekompletna lewa stopa oraz drobne fragmenty prawej stopy. W 2007 r. Case i współpracownicy wspominali tez o zębach, stowarzyszonych ze szczątkami. Jednak w pracy z 2019 r. (Ely i Case) zabrakło o nich jakiejkolwiek wzmianki.

Budowa i filogeneza

Imperobator musiał być sporych rozmiarów zwierzęciem. Wg Ely i Case’a (2019) był on zbliżony rozmiarami do Utahraptor, co wskazywałoby na długość co najmniej 5-6 m. Jednak wg Mortimera (online) miałby on jedynie 3-4 m. W przeciwieństwie do dromeozaurydów (do których początkowo go zaliczano) nie miał przerośniętego, sierpowatego pazura na drugim palcu stopy.

Case i in. (2007) uznali Imperobator za dromeozauryda. Ely i Case (2019) nie potwierdzili takiej interpretacji, a w ich analizie filogenetycznej okazał się on bazalnym przedstawicielem Paraves. Należy jednak pamiętać, że omawiany teropod znany jest z bardzo nielicznych szczątków, co utrudnia jego dokładną klasyfikację. Wątpliwości co do zaproponowanej przez Ely i Case’a pozycji imperobatora wyrazili Mortimer (online) i Cau (również online). Wg tego drugiego zebrane szczątki wystarczą co najwyżej do uznania go za przedstawiciela Tetanurae o niepewnej pozycji systematycznej. Stwierdził on również, że nie ma pewności co do poprawności interpretacji niektórych fragmentów szkieletu przez autorów opisu.

Spis gatunków

Imperobator Ely i Case, 2019
I. antarcticus Ely i Case, 2019

Bibliografia

Case, J.A., Martin, J.E., Reguero, M. (2007). “A dromaeosaur from the Maastrichtian of James Ross Island and the Late Cretaceous Antarctic dinosaur fauna.” U.S. Geological Survey and The National Academies; USGS OF-2007-1047, Short Research Paper 083. doi:10.3133/of2007-1047.srp083.

Cau, A. (2019 online) [1].

Ely, R.C., Case, J.A.. (2019). "Phylogeny of A New Gigantic Paravian (Theropoda; Coelurosauria; Maniraptora) From The Upper Cretaceous Of James Ross Island, Antarctica". Science Direct. doi:10.1016/j.cretres.2019.04.003.

Mortimer, M. (2019 online) [2].