Jinyunpelta

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński


Jinyunpelta (dżinjunpelta)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Chiny – prowincja Zhejiang

(formacja Liangtoutang)

Czas występowania ok. 106-06 Ma

„środkowa” kreda (albcenoman)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Ankylosauria

Ankylosauridae

Ankylosaurinae

Jinyunpelta NT.jpg

Rekonstrukcja. Autor: Nobu Tamura. [3]

Wstęp

Jinyunpelta to ankylozaur z przełomu wczesnej i późnej kredy Chin. Wg autorów opisu, jest najstarszy i najbardziej prymitywny przedstawiciel Ankylosaurinae. Został on nazwany w 2018 r. przez zespół paleontologów, którym przewodził Wenjie Zheng.

Materiał kopalny

Holotyp (ZMNH M8960) to prawie kompletna czaszka i niekompletny szkielet pozaczaszkowy, obejmujący kręgi szyjne, grzbietowe i krzyżowe, częściową maczugę ogonową, żebra, prawą, łopatkę, częściową prawą dłoń, lewą kość biodrową, obie k. kulszowe, lewą k. udową oraz osteodermy.

Paratyp (ZMNH M8963) to prawie kompletna maczuga ogonowa oraz lewe kości – strzałkowa i piszczelowa.

Etymologia

Nazwa Jinyunpelta pochodzi od okręgu Jinyun w Chinach oraz łacińskiego słowa pelta („tarcza”), w nawiązaniu do osteoderm chroniących ciało tego zwierzęcia.

Czaszka Jinyunpelta. Źródło: Zheng i in., 2018. [1].

Budowa

Jinyunpelta pod względem budowy nie odbiegała zbytnio od innych ankylozaurydów. Był to masywny, poruszający się czworonożnie opancerzony roślinożerca o niskim, szerokim ciele, z kostną maczugą na ogonie. Czaszka przypominała innych prymitywnych przedstawicieli tej rodziny, takich jak np. Gobisaurus czy Shamosaurus. Podobnie jak u nich, była dłuższa niż szersza, a pokrywające ją osteodermy nie dzieliły się na wyraźnie odrębne płyty. Pysk był jednak szerszy niż u gobizaura czy szamozaura. Jego przód był bezzębny i wyposażony w dziób o ostrych krawędziach. Dalej w głębi paszczy, w kocich szczękowych i zębowych znajdowały się rzędy zębowe, podobnie jak u innych ankylozaurów. Z tylu czaszki, z kości łuskowych i kwadratowo-jarzmowych wyrastały dwie pary rogów. Tak jak u wielu jej krewniaków, Jinyunpelta miała kilka otworów nosowych o niejasnym przeznaczeniu (zob. też Pinacosaurus#Czaszka). Niewielkie oczodoły miały półkolisty kształt.

Maczuga ogonowa Jinyunpelta. Źródło: Zheng i in., 2018. [2].

Szkielet pozaczaszkowy cechował się ciężką budową. Kręgi i żebra były masywne. Kończyny Jinyunpelta były krótkie i również mocno zbudowane. Dłonie miały po pięć palców. Pancerz składał się głównie z małych osteoderm o średnicy 0,5-2,5 cm. Zdarzały się jednak i większe, trójkątne płyty. Przestrzeń między nimi wypełniały wspomniane małe osteodermy. Maczuga ogonowa była duża i osiągała 45,5 cm długości i 43,1 cm szerokości. Patrząc z góry, miała z grubsza sześciokątny kształt. Tworzyło ją sześć osteoderm o prostokątnym kształcie.

Spis gatunków

Jinyunpelta Zheng, Jin, Azuma, Wang, Miyata i Xu, 2018
Y. sinensis Zheng, Jin, Azuma, Wang, Miyata i Xu, 2018

Bibliografia

Zheng, W., Jin, X., Azuma, Y., Wang, Q., Miyata, K., Xu, X. (2018). "The most basal ankylosaurine dinosaur from the Albian–Cenomanian of China, with implications for the evolution of the tail club". Scientific Reports. 8: Article number 3711. doi:10.1038/s41598-018-21924-7.