Liaoningvenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński


Liaoningvenator (liaoningwenator)
Długość: ?
Masa: ?
Miejsce występowania: Chiny – prowincja Liaoning

(formacja Yixian)

Czas występowania ok. 133-129 Ma

wczesna kreda (hoteryw)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

Troodontidae

Liaoningvenator skeletal by midiaou.png.jpg

Szkielet Liaoningvenator. Autor: Midiaou Diallo [2].

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Liaoningvenator to rodzaj niewielkiego, ptakopodobnego dinozaura z rodziny Troodontidae. Zamieszkiwał tereny dzisiejszych Chin we wczesnej kredzie. Jego szkielet należy do najlepiej zachowanych szczątków tej grupy teropodów. Z przeprowadzonych badań wynika, że był on dość prymitywnym przedstawicielem swojej rodziny, a jego najbliższym krewnym był Eosinopteryx.

Materiał kopalny

Holotyp (DNHM3012) to niemal kompletny szkielet, włącznie z czaszką. Znajduje się on w Dalian Natural History Museum w Dalian City.

Etymologia

Nazwa rodzajowa pochodzi od prowincji Liaoning oraz łacińskiego słowa venator, oznaczającego „Łowca”, „myśliwy”. Epitet gatunkowy honoruje wybitnego kanadyjskiego paleontologa Philipa Currie, za jego wkład w badania małych teropodów.

Budowa

Liaoningvenator był niewielkim dinozaurem, mniejszym nawet od swoich krewniaków, takich jak Troodon, Saurornithoides i Zanabazar, choć jego holotyp był jeszcze prawdopodobnie w fazie wzrostu. Czaszka była długa i wąska, nieco trójkątna w bocznym widoku. Podobnie jak u innych troodontydów, cechowała się ona stosunkowo dużymi oczodołami. W uzębieniu występował heterodontyzm (zęby różniły się w zależności od położenia w szczękach). Cechowały się one ząbkowaniem występującym tylko na tylnej krawędzi, podobnie jak u Eosinopteryx. W kości szczękowej znajdowało się co najmniej piętnaście zębów, a w zębowej – dwadzieścia trzy. Występowała przerwa między dziesiątym a jedenastym zębem szczękowym. Liaoningvenator charakteryzował się także wyjątkowo smukłą kością zaoczodołową.

Rekonstrukcja eosinopteryksa, bliskiego krewnego Liaoningvenator. Autor: Pilsator, [1]

Kończyny tylne były smukłe i przystosowane do biegu – kość piszczelowa była o 40% dłuższa od udowej, a trzecia kość śródstopia stanowiła 84% tej kości. Charakterystyczna dla wielu późniejszych celurozaurów struktura arctometatarsus nie była jednak w pełni wykształcona. Kończyny przednie były dość długie (kość ramienna stanowiła 59% długości kości udowej) i zakończone trzema uzbrojonymi w pazury palcami. Liaoningvenator różnił się od swoich krewniaków kilkoma cechami budowy miednicy i kręgów ogonowych.

Spis gatunków

Liaoningvenator Shen, Gao, i Kundrát, 2017
L. currieri Shen, Gao, i Kundrát, 2017

Bibliografia

Shen, C., Zhao B., Gao, C., Lü, J., Kundrát, M. (2017) "A New Troodontid Dinosaur (Liaoningvenator curriei gen. et sp. nov.) from the Early Cretaceous Yixian Formation in Western Liaoning Province". Acta Geoscientica Sinica, 38 (3): 359-371