Machairoceratops: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
do weryfikacji
 
 
{{DISPLAYTITLE:''Machairoceratops''}}
 
{{DISPLAYTITLE:''Machairoceratops''}}
 
<small>
 
<small>
Linia 7: Linia 6:
 
|-
 
|-
 
| [[Kamil Kamiński]]
 
| [[Kamil Kamiński]]
|  
+
| [[Maciej Ziegler]]
 
|}
 
|}
 
</small>
 
</small>
Linia 31: Linia 30:
 
|-
 
|-
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
| ok. 80,1-77 [[Ma]]
+
| ok. 80-77 [[Ma]]
  
<small>późna [[kreda]] (środkowy-późny [[kampan]])</small>
+
<small>późna [[kreda]] ([[kampan]])</small>
 
|-
 
|-
 
! '''Systematyka'''
 
! '''Systematyka'''
Linia 39: Linia 38:
  
 
[[Ornithischia]]
 
[[Ornithischia]]
 
[[Genasauria]]
 
 
[[Cerapoda]]
 
 
[[Marginocephalia]]
 
  
 
[[Ceratopsia]]
 
[[Ceratopsia]]
 
[[Neoceratopsia]]
 
 
[[Coronosauria]]
 
  
 
[[Ceratopsoidea]]
 
[[Ceratopsoidea]]
Linia 61: Linia 50:
 
<small>Rekonstrukcja wyglądu machajroceratopsa
 
<small>Rekonstrukcja wyglądu machajroceratopsa
  
Autor: Nobu Tamura. [https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Machairoceratops_NT_small.jpg]
+
Autor: Nobu Tamura [http://spinops.blogspot.com/2016/06/machairoceratops-cronusi.html].</small>
 
 
</small>
 
 
|}
 
|}
  
Linia 71: Linia 58:
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Nazwa ''Machairoceratops''  pochodzi od greckiego słowa ''machairis'', oznaczającego „zakrzywiony miecz”, co nawiązuje do zakrzywionych ku przodowi ''[[epiparietales]] '' – rożków z tyłu kryzy, oraz łacińskiego słowa ''ceratops'', czyli „rogata twarz”. Epitet gatunkowy ''cronusi'' odnosi się do mitologicznego boga Kronosa, przedstawianego często z sierpem.
+
Nazwa ''Machairoceratops''  pochodzi od greckiego słowa ''machairis'', oznaczającego „zakrzywiony miecz”, co nawiązuje do zakrzywionych ku przodowi ''[[epiparietales]]'' pozycji 1 – rożków z tyłu kryzy, oraz łacińskiego słowa ''ceratops'', czyli „rogata twarz”. Epitet gatunkowy ''cronusi'' odnosi się do mitologicznego boga Kronosa, przedstawianego często z zakrzywionym ostrzem.
  
==Materiał kopalny i lokalizacja==
+
==Materiał kopalny==
[[Holotyp]] (UMNH VP 20550) to fragmentaryczna czaszka, obejmująca dwa rogi nadoczodołowe (obydwa złamane i oddzielone od reszty czaszki), lewą kość jarzmową, prawie kompletną, lekko zdeformowaną puszkę mózgową, lewą kość łuskową oraz kość ciemieniową (widoczne na rys. obok). Okaz ten znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej Stanu Utah w Salt Lake City.  
+
[[Holotyp]] (UMNH VP 20550) to fragmentaryczna czaszka, obejmująca dwa rogi nadoczodołowe (obydwa oddzielone od reszty czaszki), lewą kość jarzmową, prawie kompletną, lekko zdeformowaną puszkę mózgową, lewą kość łuskową oraz kość ciemieniową (widoczne na rys. obok). Okaz ten znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej Stanu Utah w Salt Lake City.  
  
 
==Odkrycie i opis==
 
==Odkrycie i opis==
Linia 80: Linia 67:
  
 
==Budowa==
 
==Budowa==
[[Plik:Machairoceratops spiclypeus texacephale by abelov2014-dadvtzn.jpg|400px|thumb|right|''Machairoceratops'' w towarzystwie innych ceratopsów i pachycefalozaurów.. Autor: ABelov2014.[http://abelov2014.deviantart.com/art/Machairoceratops-Spiclypeus-Texacephale-627981971].]]
+
[[Plik:Machairoceratops spiclypeus texacephale by abelov2014-dadvtzn.jpg|400px|thumb|right|''Machairoceratops'' w towarzystwie innych ceratopsów (''[[Spiclypeus]]'', występujących nieco później w innej części Ameryki Płn.) i pachycefalozaurów (''[[Texacephale]]'', prawdopodobnie także nieco późniejszych). Autor: ABelov2014 [http://abelov2014.deviantart.com/art/Machairoceratops-Spiclypeus-Texacephale-627981971].]]
Podobnie jak inne ceratopsy, ''Machairoceratops'' był zapewne czworonożnym roślinożercą o czaszce zakończonej kostną kryzą i ozdobioną rogami. Wyglądem przypominał nieco ''[[Diabloceratops]]'' i ''[[Albertaceratops]]''. Nad oczami znajdowała się para zakrzywionych do góry rogów o długości ok. 27 cm. Ze względu na złamanie obu rogów i brak bliższych końców, ich dokładne położenie względem oczodołów nie jest znane. Na bokach kryzy prawdopodobnie znajdowały się po 4 ''[[episquamosales]]'' – małe rożki na kości łuskowej. Na górze, z tyłu kryzy na kości ciemieniowej wyrastała para zakrzywionych przednio-grzbietowo dłuższych rogów ''[[epiparietales]]''.
+
Podobnie jak inne ceratopsy, ''Machairoceratops'' był zapewne czworonożnym roślinożercą o czaszce zakończonej kostną kryzą i ozdobioną rogami. Wyglądem przypominał nieco ''[[Diabloceratops]]'' i ''[[Albertaceratops]]''. Nad oczami znajdowała się para zakrzywionych rogów o długości ponad 27 cm. Ze względu na brak bliższych końców, ich dokładne położenie względem oczodołów nie jest znane. Na bokach kryzy prawdopodobnie znajdowały się po 4 ''[[episquamosales]]'' – małe rożki na kości łuskowej. Na górze, z tyłu kryzy na kości ciemieniowej wyrastała para zakrzywionych przednio-grzbietowo dłuższych rogów ''[[epiparietales]]''. Osiągał rozmiary holotypu ''[[Diabloceratops]]''.
  
 
==Filogeneza==
 
==Filogeneza==
Wg autorów opisu ''Machairoceratops'' należy do podrodziny [[Centrosaurinae]], będąc jej stosunkowo bazalnym członkiem. W ich analizie stanowi on takson siostrzany do dwóch kladów: jeden z nich obejmuje ''[[Diabloceratops]]'' i ''[[Albertaceratops]]'', a drugi - ''[[Avaceratops]]'' i ''[[Nasutoceratops]]''.
+
Wg autorów opisu ''Machairoceratops'' należy do podrodziny [[Centrosaurinae]], będąc jej stosunkowo [[bazalny]]m członkiem. W ich bayesowskiej analizie stanowi on [[takson siostrzany]] [[klad]]u obejmującego ''[[Diabloceratops]]''+''[[Albertaceratops]]'' i ''[[Avaceratops]]''+''[[Nasutoceratops]]''; analiza oparta na parsymonii nie rozwiązała pozycji tego gatunku.
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==

Wersja z 10:21, 24 wrz 2016

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński Maciej Ziegler


Machairoceratops (machajroceratops)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: USA - Utah

(górne warstwy formacji Wahweap)

Czas występowania ok. 80-77 Ma

późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ceratopsia

Ceratopsoidea

Ceratopsidae

Centrosaurinae

Machairoceratops NT small.jpg

Rekonstrukcja wyglądu machajroceratopsa

Autor: Nobu Tamura [2].

Wstęp

Machairoceratops to rodzaj ceratopsa z grupy Centrosaurinae, cechującej się m.in. krótszą czaszką w stosunku do siostrzanego kladu Chasmosaurinae. Znany jest tylko z jednego, fragmentarycznego okazu. Zapewne tak jak jego krewniacy był łagodnym roślinożercą żywiącym się niską roślinnością.

Materiał holotypowy Machairoceratops. Źródło: Lund i in., 2016.

Etymologia

Nazwa Machairoceratops pochodzi od greckiego słowa machairis, oznaczającego „zakrzywiony miecz”, co nawiązuje do zakrzywionych ku przodowi epiparietales pozycji 1 – rożków z tyłu kryzy, oraz łacińskiego słowa ceratops, czyli „rogata twarz”. Epitet gatunkowy cronusi odnosi się do mitologicznego boga Kronosa, przedstawianego często z zakrzywionym ostrzem.

Materiał kopalny

Holotyp (UMNH VP 20550) to fragmentaryczna czaszka, obejmująca dwa rogi nadoczodołowe (obydwa oddzielone od reszty czaszki), lewą kość jarzmową, prawie kompletną, lekko zdeformowaną puszkę mózgową, lewą kość łuskową oraz kość ciemieniową (widoczne na rys. obok). Okaz ten znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej Stanu Utah w Salt Lake City.

Odkrycie i opis

Szczątki machairoceratopsa zostały odkryte w 2006 r. w górnych warstwach formacji Wahweap. W 2016 r. okaz ten został opisany przez zespół paleontologów w składzie; Eric Lund, Patrick O’Connor, Mark Loewen i Zubair Jinnah.

Budowa

Machairoceratops w towarzystwie innych ceratopsów (Spiclypeus, występujących nieco później w innej części Ameryki Płn.) i pachycefalozaurów (Texacephale, prawdopodobnie także nieco późniejszych). Autor: ABelov2014 [1].

Podobnie jak inne ceratopsy, Machairoceratops był zapewne czworonożnym roślinożercą o czaszce zakończonej kostną kryzą i ozdobioną rogami. Wyglądem przypominał nieco Diabloceratops i Albertaceratops. Nad oczami znajdowała się para zakrzywionych rogów o długości ponad 27 cm. Ze względu na brak bliższych końców, ich dokładne położenie względem oczodołów nie jest znane. Na bokach kryzy prawdopodobnie znajdowały się po 4 episquamosales – małe rożki na kości łuskowej. Na górze, z tyłu kryzy na kości ciemieniowej wyrastała para zakrzywionych przednio-grzbietowo dłuższych rogów epiparietales. Osiągał rozmiary holotypu Diabloceratops.

Filogeneza

Wg autorów opisu Machairoceratops należy do podrodziny Centrosaurinae, będąc jej stosunkowo bazalnym członkiem. W ich bayesowskiej analizie stanowi on takson siostrzany kladu obejmującego Diabloceratops+Albertaceratops i Avaceratops+Nasutoceratops; analiza oparta na parsymonii nie rozwiązała pozycji tego gatunku.

Spis gatunków

Machairoceratops Lund, O’Connor, Loewen i Jinah, 2016
M. cronusi Lund, O’Connor, Loewen i Jinah, 2016

Bibliografia

Lund, E., K., O’Connor, P., M., Loewen, M., A., Jinnah, Z., A. (2016). "A New Centrosaurine Ceratopsid, Machairoceratops cronusi gen et sp. nov., from the Upper Sand Member of the Wahweap Formation (Middle Campanian), Southern Utah". PLoS ONE. 11 (5): e0154403. doi:10.1371/journal.pone.0154403