Mierasaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m
(korekta)
Linia 1: Linia 1:
  Do sprawdzenia: zdjęcie, dokładniejsza mapka
+
  Do dodania: ilustracje
  
 
{{DISPLAYTITLE:''Mierasaurus''}}
 
{{DISPLAYTITLE:''Mierasaurus''}}
Linia 5: Linia 5:
 
{| class="wikitable" style="background-color:CornSilk"
 
{| class="wikitable" style="background-color:CornSilk"
 
| Autor:
 
| Autor:
 +
| Korekta:
 
|-
 
|-
 
| [[Marcin Szermański]]
 
| [[Marcin Szermański]]
 +
| [[Mateusz Tałanda]]
 
|}
 
|}
 
</small>
 
</small>
Linia 31: Linia 33:
 
|-
 
|-
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
| ok. 142-132 [[Ma]]
+
| ok. 142-125 [[Ma]]
  
<small>[[wczesna kreda]]</small>
+
<small>[[wczesna kreda]] ([[berrias]]-[[apt]])</small>
 
|-
 
|-
 
! '''Systematyka'''
 
! '''Systematyka'''
Linia 62: Linia 64:
  
 
==Materiał kopalny==
 
==Materiał kopalny==
Wszystkie pozostałości należące do 2 osobników ''Mierasaurus'' spoczywały w pokładach formacji [[Cedar Mountain]], należącej do dolnych warstw zwanych Yellow Cat.
+
Wszystkie pozostałości należące do przynajmniej 2 osobników ''Mierasaurus'' spoczywały w pokładach formacji [[Cedar Mountain]], należącej do dolnych warstw zwanych Yellow Cat.
  
[[Holotyp ]](UMNH.VP.26004) to pojedynczy osobnik, wg naukowców nie w pełni dorosły (ang. ''subadult'') ze względu na nie do końca zrośnięte trzony i łuki neuralne niektórych kręgów grzbietowych. Składa się na niego częściowa czaszka i żuchwa, zęby, wiele [[kręg]]ów (9 szyjnych [w tym [[atlas]]], 11 grzbietowych i 15 ogonowych), żebra (11 szyjnych, 6 grzbietowych, 6 krzyżowych) 2 szewrony, prawa i częściowa lewa łopatka, lewa kość promieniowa, łokciowa i lewa "dłoń", kompletne elementy miednicy, obie kości udowe, lewa kość piszczelowa i strzałkowa, lewa kość skokowa i lewa stopa.
+
[[Holotyp]] (UMNH.VP.26004) to pojedynczy osobnik, wg naukowców nie w pełni dorosły (ang. ''subadult'') ze względu na nie do końca zrośnięte [[trzon]]y i łuki neuralne niektórych kręgów grzbietowych. Składa się na niego częściowa czaszka i żuchwa, zęby, wiele [[kręg]]ów (9 szyjnych [w tym [[atlas]]], 11 grzbietowych i 15 ogonowych), żebra (11 szyjnych, 6 grzbietowych, 6 krzyżowych) 2 szewrony, prawa i częściowa lewa łopatka, lewa kość promieniowa, łokciowa i lewa "dłoń", kompletne elementy miednicy, obie kości udowe, lewa kość piszczelowa i strzałkowa, lewa kość skokowa i lewa stopa.
  
Materiał przypisany to prawdopodobnie kość zębowa należąca do osobnika młodocianego (UMNH.VP.26010) i udowa (UMNH.VP.26011) należąca do okazu w tym samym wieku.
+
Materiał przypisany to prawdopodobnie kość zębowa należąca do osobnika młodocianego (UMNH.VP.26010) i udowa (UMNH.VP.26011) należąca do okazu podobnego wieku.
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Linia 93: Linia 95:
 
[[Kategoria:Mezozoik]]
 
[[Kategoria:Mezozoik]]
 
[[Kategoria:Kreda]]
 
[[Kategoria:Kreda]]
[[Kategoria:Do poprawy - zajęte]]
+
[[Kategoria:berrias]]
 +
[[Kategoria:walanżyn]]
 +
[[Kategoria:hoteryw]]
 +
[[Kategoria:barrem]]
 +
[[Kategoria:apt]]

Wersja z 09:51, 3 lis 2017

Do dodania: ilustracje


Autor: Korekta:
Marcin Szermański Mateusz Tałanda


Mierasaurus (mierazaur)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: USA - Utah

(formacja Cedar Mountain - dolne

pokłady warstw Yellow Cat)

Czas występowania ok. 142-125 Ma

wczesna kreda (berrias-apt)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Turiasauria

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Mierasaurus to kredowy zauropod należący do kladu Turiasauria - niezbyt zaawansowanych dinozaurów długoszyich. Jego odkrycie jest bardzo ważne dla lepszego poznania tej słabo rozpoznanej grupy, gdyż znanych było dotychczas zaledwie kilka rodzajów. Dotychczas znane występowały jedynie w późnej jurze na terenie dzisiejszej Europy.

Mierasaurus jest zatem dowodem, że przedstawiciele Turiasauria przybyli do Ameryki Północnej na przełomie jury i kredy (późny tyton - walanżyn) i występowali jeszcze ok. 132 milionów lat temu. Mierasaurus (oraz Moabosaurus utahensis, którego Royo-Torres i in. również przypisują do Turiasauria) to jedyne znane północnoamerykańskie zauropody nie należące do kladu Neosauropoda.

Materiał kopalny

Wszystkie pozostałości należące do przynajmniej 2 osobników Mierasaurus spoczywały w pokładach formacji Cedar Mountain, należącej do dolnych warstw zwanych Yellow Cat.

Holotyp (UMNH.VP.26004) to pojedynczy osobnik, wg naukowców nie w pełni dorosły (ang. subadult) ze względu na nie do końca zrośnięte trzony i łuki neuralne niektórych kręgów grzbietowych. Składa się na niego częściowa czaszka i żuchwa, zęby, wiele kręgów (9 szyjnych [w tym atlas], 11 grzbietowych i 15 ogonowych), żebra (11 szyjnych, 6 grzbietowych, 6 krzyżowych) 2 szewrony, prawa i częściowa lewa łopatka, lewa kość promieniowa, łokciowa i lewa "dłoń", kompletne elementy miednicy, obie kości udowe, lewa kość piszczelowa i strzałkowa, lewa kość skokowa i lewa stopa.

Materiał przypisany to prawdopodobnie kość zębowa należąca do osobnika młodocianego (UMNH.VP.26010) i udowa (UMNH.VP.26011) należąca do okazu podobnego wieku.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Mierasaurus honoruje hiszpańskiego kartografa o nazwisku Miera y Pacheco. Był on pierwszym europejskim naukowcem, który odwiedził dzisiejsze Utah. Dowodził ekspedycją naukowcą Domíngueza-Escalante w 1776 roku. Epitet gatunkowy bobyoungi upamiętnia Roberta Younga za jego wkład w badanie pokładów wczesnokredowych stanu Utah.

Spis gatunków

Mierasaurus Royo-Torres, Upchurch, Kirkland, DeBlieux, Foster, Cobos i Alcalá, 2017
M. bobyoungi Royo-Torres, Upchurch, Kirkland, DeBlieux, Foster, Cobos i Alcalá, 2017

Bibliografia

Royo-Torres, R., Upchurch, P., Kirkland, J.I., DeBlieux, D.D., Foster, J.R., Cobos, A. & Alcalá, L. (2017) "Descendants of the Jurassic turiasaurs from Iberia found refuge in the Early Cretaceous of western USA". Scientific Reports. 7: 14311. doi:10.1038/s41598-017-14677-2