Mierasaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(korekta)
 
Linia 49: Linia 49:
  
 
[[Turiasauria]]
 
[[Turiasauria]]
 +
|-
 +
| colspan=2 |[[Plik:Mierasaurus_crania.jpg|400px|]]
 +
<small>Elementy czaszki ''Mierasaurus''. Źródło: Royo-Torres i in., 2017.</small>
 
|-
 
|-
 
! colspan=2 | Mapa znalezisk:
 
! colspan=2 | Mapa znalezisk:

Aktualna wersja na dzień 18:23, 1 gru 2017

Do dodania: ilustracje


Autor: Korekta:
Marcin Szermański Mateusz Tałanda


Mierasaurus (mierazaur)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: USA - Utah

(formacja Cedar Mountain - dolne

pokłady warstw Yellow Cat)

Czas występowania ok. 142-125 Ma

wczesna kreda (berrias-apt)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Turiasauria

Mierasaurus crania.jpg

Elementy czaszki Mierasaurus. Źródło: Royo-Torres i in., 2017.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Mierasaurus to kredowy zauropod należący do kladu Turiasauria - niezbyt zaawansowanych dinozaurów długoszyich. Jego odkrycie jest bardzo ważne dla lepszego poznania tej słabo rozpoznanej grupy, gdyż znanych było dotychczas zaledwie kilka rodzajów. Dotychczas znane występowały jedynie w późnej jurze na terenie dzisiejszej Europy.

Mierasaurus jest zatem dowodem, że przedstawiciele Turiasauria przybyli do Ameryki Północnej na przełomie jury i kredy (późny tyton - walanżyn) i występowali jeszcze ok. 132 milionów lat temu. Mierasaurus (oraz Moabosaurus utahensis, którego Royo-Torres i in. również przypisują do Turiasauria) to jedyne znane północnoamerykańskie zauropody nie należące do kladu Neosauropoda.

Materiał kopalny

Wszystkie pozostałości należące do przynajmniej 2 osobników Mierasaurus spoczywały w pokładach formacji Cedar Mountain, należącej do dolnych warstw zwanych Yellow Cat.

Holotyp (UMNH.VP.26004) to pojedynczy osobnik, wg naukowców nie w pełni dorosły (ang. subadult) ze względu na nie do końca zrośnięte trzony i łuki neuralne niektórych kręgów grzbietowych. Składa się na niego częściowa czaszka i żuchwa, zęby, wiele kręgów (9 szyjnych [w tym atlas], 11 grzbietowych i 15 ogonowych), żebra (11 szyjnych, 6 grzbietowych, 6 krzyżowych) 2 szewrony, prawa i częściowa lewa łopatka, lewa kość promieniowa, łokciowa i lewa "dłoń", kompletne elementy miednicy, obie kości udowe, lewa kość piszczelowa i strzałkowa, lewa kość skokowa i lewa stopa.

Materiał przypisany to prawdopodobnie kość zębowa należąca do osobnika młodocianego (UMNH.VP.26010) i udowa (UMNH.VP.26011) należąca do okazu podobnego wieku.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Mierasaurus honoruje hiszpańskiego kartografa o nazwisku Miera y Pacheco. Był on pierwszym europejskim naukowcem, który odwiedził dzisiejsze Utah. Dowodził ekspedycją naukowcą Domíngueza-Escalante w 1776 roku. Epitet gatunkowy bobyoungi upamiętnia Roberta Younga za jego wkład w badanie pokładów wczesnokredowych stanu Utah.

Spis gatunków

Mierasaurus Royo-Torres, Upchurch, Kirkland, DeBlieux, Foster, Cobos i Alcalá, 2017
M. bobyoungi Royo-Torres, Upchurch, Kirkland, DeBlieux, Foster, Cobos i Alcalá, 2017

Bibliografia

Royo-Torres, R., Upchurch, P., Kirkland, J.I., DeBlieux, D.D., Foster, J.R., Cobos, A. & Alcalá, L. (2017) "Descendants of the Jurassic turiasaurs from Iberia found refuge in the Early Cretaceous of western USA". Scientific Reports. 7: 14311. doi:10.1038/s41598-017-14677-2