Minmi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 54: Linia 54:
 
|-
 
|-
 
| colspan=2 |
 
| colspan=2 |
<display_points type="terrain" zoom=6>
+
<display_points type="terrain" zoom=5>
Mack Gulley, Queensland, Australia|formacja [[Allaru]], 1 km na południe od Mack Gulley, Queensland, [[Australia]]|<small>''M. paravertebra'' - holotyp QM F10329.<br>
+
Roma, Queensland, Australia|formacja [[Allaru]], 1 km na południe od Gulley Mack, Queensland, [[Australia]]|<small>''M. paravertebra'' - holotyp QM F10329.
 +
</display_points>
 
|}
 
|}
  
Linia 62: Linia 63:
  
 
==Nazwa==
 
==Nazwa==
Nazwa [[rodzaj]]owa pochodzi od miejsca znalezienia dinozaura - Minmi Crossing w stanie Queensland. Przez wiele lat ''Minmi'' miał najkrótszą… nazwę wśród dinozaurów. W [[2004]] roku został jednak zdeklasowany przez ''[[Mei]]'' i później także przez ''[[Kol]]''.  
+
Nazwa [[rodzaj]]owa pochodzi od miejsca znalezienia dinozaura - Minmi Crossing w stanie Queensland. Przez wiele lat ''Minmi'' miał najkrótszą nazwę wśród dinozaurów. W [[2004]] roku został jednak zdeklasowany przez ''[[Mei]]'' i później także przez ''[[Kol]]''.  
  
 
==Materiał kopalny==
 
==Materiał kopalny==
Linia 75: Linia 76:
 
AM F119849 - kręgi, żebra, osteodermy.
 
AM F119849 - kręgi, żebra, osteodermy.
  
QM F33286 - częściowy ''thoracic'' z artykulowaną miednicą i osteodermami.
+
QM F33286 - częściowy kręg tułowiowy połączony z miednicą i osteodermami.
  
 
QM F33565 - częściowa kość udowa.
 
QM F33565 - częściowa kość udowa.
Linia 81: Linia 82:
 
QM F33566 - częściowa kość piszczelowa. Wszystkie wymienione okazy AM i QM (prócz [[holotyp]]u) pochodzą z Queensland z osadów datowanych na [[barrem]] - [[alb]].
 
QM F33566 - częściowa kość piszczelowa. Wszystkie wymienione okazy AM i QM (prócz [[holotyp]]u) pochodzą z Queensland z osadów datowanych na [[barrem]] - [[alb]].
  
Przez wiele lat do ''Minmi'' przypisywano także okaz QM F1801 pochodzący ze znacznie młodszych osadów ([[formacja]] [[Allaru]]). W [[2015]] roku utworzono dla niego nowy [[rodzaj]] - ''[[Kunbarrasaurus]]''.
+
Przez wiele lat do ''Minmi'' przypisywano także okaz QM F1801 pochodzący z młodszych osadów ([[formacja]] [[Allaru]]). W [[2015]] roku utworzono dla niego nowy [[rodzaj]] - ''[[Kunbarrasaurus]]''.
  
 
==Budowa==
 
==Budowa==
Minmi był spokojnym roślinożercą…, bronią…c się przed drapieżnikami polegał na swoim pancerzu złożonym z kostnych płyt i kolców. Nogi tego ankylozaura były stosunkowo długie (jak na tę grupę dinozaurów), z przednimi krótszymi od tylnych. Poruszał się dość wolno, jak wskazują… badania przypisywanych temu rodzajowi odcisków stóp. W przeciwieństwie do większości ankylozaurów (prócz ''[[Hungarosaurus]]''), minmi miał poziome płytki kostne, które cią…gnęły się po bokach kręgów, zwane przykręgami (''paravertebrae''), od których pochodzi nazwa gatunkowa tego dinozaura. Były to prawdopodobnie kości heterotopowe (powstają…ce na skutek kostnienia ścięgien, tzw. trzeszczka), podobne do skostniałych ścięgien innych ptasiomiednicznych. Ich funkcja jest niepewna, być może wzmacniały grzbiet, co pozwalałoby na szybszą… lokomocję niż u pozostałych dinozaurów pancernych. Niezwykłą… cechą…, występują…cą… także u ''[[Liaoningosaurus]]'' znanego z wczesnokredowych osadów z Chin, jest opancerzenie na brzuchu.  
+
Minmi był spokojnym roślinożercą, broniąc się przed drapieżnikami polegał na swoim pancerzu złożonym z kostnych płyt i kolców. Nogi tego ankylozaura były stosunkowo długie (jak na tę grupę dinozaurów), z przednimi krótszymi od tylnych. Poruszał się dość wolno, jak wskazują badania przypisywanych temu rodzajowi odcisków stóp. W przeciwieństwie do większości ankylozaurów (prócz ''[[Hungarosaurus]]''), minmi miał poziome płytki kostne, które ciągnęły się po bokach kręgów, zwane przykręgami (''paravertebrae''), od których pochodzi nazwa gatunkowa tego dinozaura. Były to prawdopodobnie kości heterotopowe (powstające na skutek kostnienia ścięgien, tzw. trzeszczka), podobne do skostniałych ścięgien innych ptasiomiednicznych (zdaniem Arbour i Curriego 2015 to właśnie skostniałe ścięgna). Ich funkcja jest niepewna być może wzmacniały grzbiet, co pozwalałoby na szybszą lokomocję niż u pozostałych dinozaurów pancernych. Niezwykłą cechą, występującą także u ''[[Liaoningosaurus]]'', znanego z dolnokredowych osadów z Chin, jest opancerzenie na brzuchu.
  
 
==Pozycja filogenetyczna==
 
==Pozycja filogenetyczna==
''Minmi'' niegdyś był uważany za [[Nodosauridae|nodozauryda]]. Dziś naukowcy sądzą…, że ''Minmi'' jest zapewne [[bazalny]]m ankylozaurydem ([[Ankylosauridae]]) lub ewentualnie ankylozaurem ([[Ankylosauria]] - grupa obejmują…ca zarówno ankylozaurydy jak i nodozaurydy). Wg obszernej analizy Thompsona i in. ([[2011]]) ''Minmi'' jest najbardziej [[bazalny]]m z ankylozaurydów natomiast ''[[Liaoningosaurus]]'' jest nieznacznie bardziej [[zaawansowany]].
+
''Minmi'' niegdyś był uważany za [[Nodosauridae|nodozauryda]]. Dziś naukowcy sądzą, że ''Minmi'' jest zapewne [[bazalny]]m ankylozaurydem ([[Ankylosauridae]]) lub ewentualnie ankylozaurem ([[Ankylosauria]] - grupa obejmująca zarówno ankylozaurydy jak i nodozaurydy). Wg obszernej analizy Thompsona i in. ([[2012]]) ''Minmi'' jest najbardziej [[bazalny]]m z ankylozaurydów natomiast ''[[Liaoningosaurus]]'' jest nieznacznie bardziej [[zaawansowany]].
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==
Linia 102: Linia 103:
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
<small>
 
<small>
Agnolin, F.L., Ezcurra, M.D., Pais, D.F. & Salisbury, S.W. (2010) "A reappraisal of the Cretaceous non-avian dinosaur faunas from Australia and New Zealand: Evidence for their Gondwanan affinities." Journal of Systematic Palaeontology, 8(2): 257-300.
+
Agnolin, F.L., Ezcurra, M.D., Pais, D.F. & Salisbury, S.W. (2010) A reappraisal of the Cretaceous non-avian dinosaur faunas from Australia and New Zealand: Evidence for their Gondwanan affinities. Journal of Systematic Palaeontology, 8(2): 257-300.
  
 
Arbour, V.M. & Currie, P.J. (2015) Systematics, phylogeny and palaeobiogeography of the ankylosaurid dinosaurs. Journal of Systematic Palaeontology. [[doi:10.1080/14772019.2015.1059985]]
 
Arbour, V.M. & Currie, P.J. (2015) Systematics, phylogeny and palaeobiogeography of the ankylosaurid dinosaurs. Journal of Systematic Palaeontology. [[doi:10.1080/14772019.2015.1059985]]
  
Leahey, L.G., Molnar, R.E., Carpenter, K., Witmer, L.M. & Salisbury, S.W. (2015) Cranial osteology of the ankylosaurian dinosaur formerly known as Minmi sp. (Ornithischia: Thyreophora) from the Lower Cretaceous Allaru Mudstone of Richmond, Queensland, Australia. PeerJ 3:e1475. https://peerj.com/articles/1475/
+
Leahey, L.G., Molnar, R.E., Carpenter, K., Witmer, L.M. & Salisbury, S.W. (2015) Cranial osteology of the ankylosaurian dinosaur formerly known as ''Minmi'' sp. (Ornithischia: Thyreophora) from the Lower Cretaceous Allaru Mudstone of Richmond, Queensland, Australia. PeerJ, 3: e1475. [[doi:10.7717/peerj.1475]]
  
Thompson, R.S., Parish, J.C., Maidment, S.C.R. & Barrett, P.M. (2011) "Phylogeny of the ankylosaurian dinosaurs (Ornithischia: Thyreophora)" Journal of Systematic Palaeontology. [[doi:10.1080/14772019.2011.569091]]
+
Thompson, R.S., Parish, J.C., Maidment, S.C.R. & Barrett, P.M. (2012) Phylogeny of the ankylosaurian dinosaurs (Ornithischia: Thyreophora). Journal of Systematic Palaeontology 10(2): 301-312. [[doi:10.1080/14772019.2011.569091]]
  
 
http://en.wikipedia.org/wiki/Minmi_(dinosaur)
 
http://en.wikipedia.org/wiki/Minmi_(dinosaur)

Wersja z 20:38, 9 gru 2015

Dopieszczenie okazów; wiek do gruntownej weryfikacji


Autor: Korekta:
Maciej Ziegler Tomasz Sokołowski

Adrian Tkocz

Marcin Szermański


Minmi (minmi)
Długość: 2-3 m
Masa: 100-200 kg
Miejsce występowania: Australia - stan Queensland

(formacja Bungil)

Czas występowania 140-125 Ma

wczesna kreda (walanżyn-barrem)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Ankylosauria

? Ankylosauridae

Minmi Cas Liber.jpg

Minmi. Autor zdjęcia: Cas Liber [1]

Wczytywanie mapy…

Wstęp

Minmi to niewielki ankylozaur znany z osadów wczesnokredowych z Australii.

Nazwa

Nazwa rodzajowa pochodzi od miejsca znalezienia dinozaura - Minmi Crossing w stanie Queensland. Przez wiele lat Minmi miał najkrótszą nazwę wśród dinozaurów. W 2004 roku został jednak zdeklasowany przez Mei i później także przez Kol.

Materiał kopalny

Znaleziono siedem osobników przypisanych temu rodzajowi. Dwa z nich zostały dokładnie opisane przez naukowców.

Holotyp (QM F10329) to szkielet pozaczaszkowy (11 kręgów grzbietowych, fragmenty żeber, prawa stopa i elementy pancerza), mniej kompletny niż QM F1801.

Materiał przypisany:

AM F35259 - żebra z osteodermami.

AM F119849 - kręgi, żebra, osteodermy.

QM F33286 - częściowy kręg tułowiowy połączony z miednicą i osteodermami.

QM F33565 - częściowa kość udowa.

QM F33566 - częściowa kość piszczelowa. Wszystkie wymienione okazy AM i QM (prócz holotypu) pochodzą z Queensland z osadów datowanych na barrem - alb.

Przez wiele lat do Minmi przypisywano także okaz QM F1801 pochodzący z młodszych osadów (formacja Allaru). W 2015 roku utworzono dla niego nowy rodzaj - Kunbarrasaurus.

Budowa

Minmi był spokojnym roślinożercą, broniąc się przed drapieżnikami polegał na swoim pancerzu złożonym z kostnych płyt i kolców. Nogi tego ankylozaura były stosunkowo długie (jak na tę grupę dinozaurów), z przednimi krótszymi od tylnych. Poruszał się dość wolno, jak wskazują badania przypisywanych temu rodzajowi odcisków stóp. W przeciwieństwie do większości ankylozaurów (prócz Hungarosaurus), minmi miał poziome płytki kostne, które ciągnęły się po bokach kręgów, zwane przykręgami (paravertebrae), od których pochodzi nazwa gatunkowa tego dinozaura. Były to prawdopodobnie kości heterotopowe (powstające na skutek kostnienia ścięgien, tzw. trzeszczka), podobne do skostniałych ścięgien innych ptasiomiednicznych (zdaniem Arbour i Curriego 2015 to właśnie skostniałe ścięgna). Ich funkcja jest niepewna – być może wzmacniały grzbiet, co pozwalałoby na szybszą lokomocję niż u pozostałych dinozaurów pancernych. Niezwykłą cechą, występującą także u Liaoningosaurus, znanego z dolnokredowych osadów z Chin, jest opancerzenie na brzuchu.

Pozycja filogenetyczna

Minmi niegdyś był uważany za nodozauryda. Dziś naukowcy sądzą, że Minmi jest zapewne bazalnym ankylozaurydem (Ankylosauridae) lub ewentualnie ankylozaurem (Ankylosauria - grupa obejmująca zarówno ankylozaurydy jak i nodozaurydy). Wg obszernej analizy Thompsona i in. (2012) Minmi jest najbardziej bazalnym z ankylozaurydów natomiast Liaoningosaurus jest nieznacznie bardziej zaawansowany.

Spis gatunków

Minmi Molnar, 1980 nomen dubium
M. paravertebra Molnar, 1980 nomen dubium

Bibliografia

Agnolin, F.L., Ezcurra, M.D., Pais, D.F. & Salisbury, S.W. (2010) A reappraisal of the Cretaceous non-avian dinosaur faunas from Australia and New Zealand: Evidence for their Gondwanan affinities. Journal of Systematic Palaeontology, 8(2): 257-300.

Arbour, V.M. & Currie, P.J. (2015) Systematics, phylogeny and palaeobiogeography of the ankylosaurid dinosaurs. Journal of Systematic Palaeontology. doi:10.1080/14772019.2015.1059985

Leahey, L.G., Molnar, R.E., Carpenter, K., Witmer, L.M. & Salisbury, S.W. (2015) Cranial osteology of the ankylosaurian dinosaur formerly known as Minmi sp. (Ornithischia: Thyreophora) from the Lower Cretaceous Allaru Mudstone of Richmond, Queensland, Australia. PeerJ, 3: e1475. doi:10.7717/peerj.1475

Thompson, R.S., Parish, J.C., Maidment, S.C.R. & Barrett, P.M. (2012) Phylogeny of the ankylosaurian dinosaurs (Ornithischia: Thyreophora). Journal of Systematic Palaeontology 10(2): 301-312. doi:10.1080/14772019.2011.569091

http://en.wikipedia.org/wiki/Minmi_(dinosaur)

http://www.dinodata.org/index.php?option=com_content&task=view&id=6884&Itemid=67