Moabosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Mateusz Tałanda


Moabosaurus (moabozaur)
Długość: ok. 10 m
Masa: ? t
Miejsce występowania: USA - Utah
Czas występowania ok. 125 Ma

wczesna kreda (wczesny apt)

Systematyka Dinosauria

Sauropodomorpha

Sauropoda

Macronaria

? Somphospondyli

Colored Fig 36 Moabo Skeleton.png

Rekonstrukcja Moabosaurus utahensis z czaszką kamarazaura.

Źródło: Britt i in., 2017.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Moabosaurus to kredowy zauropod z terenów dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Jego skamieniałe szczątki spoczywały we wczesnokredowych skałach, a znaleziska dokonano ok. 20 km na północny zachód od miasta Moab w stanie Utah.

Pokrewieństwo

Moabozaur to prawdopodobnie bazalny przedstawiciel kladu Macronaria. W niektórych analizach Britt i in. (2017) występuje jako członek grupy Somphospondyli.

Materiał kopalny i rozmiary

Holotyp BYU 14387 to 3 kręgi grzbietowe, z których 2 były artykułowane.

Do moabozaura przypisano również wiele niekompletnego materiału kopalnego - łącznie 70 okazów, jednak z pewnością składało się na nie znacznie mniej osobników.

Naukowcy pokusili się o zrekonstruowanie całego szkieletu z wyżej wymienionych elementów. Szkielet składający się z holotypu i materiału przypisanego (oraz czaszki należącej do Camarasaurus) mierzy 9,75 m długości.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Moabosaurus znaczy "jaszczur z Moab" - miasta, nieopodal którego natrafiono na jego holotyp. Epitet gatunkowy utahnensis odwołuje się zaś do stanu Utah.

Spis gatunków

Moabosaurus Britt, Scheets, i Whiting, 2017
M. utahnesis Britt, Scheets, i Whiting, 2017

Bibliografia

Britt, B.B.; Scheetz, R.D.; Whiting, M.F. & Wilhite, D.R. (2017) "Moabosaurus utahensis, n. gen., n. sp., A New Sauropod From The Early Cretaceous (Aptian) of North America". Contributions from the Museum of Paleontology, University of Michigan. 32 (11): 189–243. [1]