Nodosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 15:16, 11 lis 2012 autorstwa Nazuul (dyskusja | edycje) (usunięcie pozostałości krzaczków: …)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Do poprawy - weryfikacja ogólna (np. miejsce), materiał kop., rys.
Autor: Korekta:
Tomasz Sokołowski Maciej Ziegler

Krzysztof Lichota


Nodosaurus (nodozaur)
Długość: 5-6 m
Masa: 2 t?
Miejsce występowania: USA - Kansas i Wyoming

(grupa Judith River - Wedge)

Czas występowania 95-94 Ma

późna kreda (środkowy cenoman)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Ankylosauria

Nodosauridae

Nodosaurus.jpg

Rekonstrukcja Nodosaurus. [1]

Wstęp

Nodosaurus to dość dobrze poznany rodzaj ankylozaura, który żył podczas późnej kredy około 95-94 milionów lat temu w środkowym cenomanie na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych. Jak dotąd odkryto jedynie dwa niekompletne szkielety tego gada, pierwszy w stanie Wyoming, zaś drugi w Kansas. Jest to jeden z pierwszych odkrytych ankylozaurów Ameryki Północnej.

Typowy gatunek, N. textilis został opisany po raz pierwszy przez Othniela Charlesa Marsha w 1889 roku. W 1921 roku Richard Lull opisał jednak dokładniej szczątki odkryte w formacji Niobrara Chalk.

Budowa

Naukowcy twierdzą, że gad ten osiągał około 5-6 metrów długości. W przeciwieństwie do większości swoich krewniaków, nie posiadał kolców na głowie i pancerzu. Nodozaur miał cztery krótkie, słupowate nogi zakończone pięcioma palcami, krótką szyję oraz długi, giętki ogon. Chociaż nie znaleziono jego czaszki, na podstawie porównań z krewniakami można przypuszczać, że jego głowa była stosunkowo wąska, zakończona spiczastym pyskiem, w którym posiadał dużo małych ząbków, przydatnych do przeżuwania pożywienia. Były one podobne do liściokształtnych zębów Stegosaurus. Mimo, że często wyobraża się nodozaura jako pozbawionego dużych kolców i płyt, nie jest to prawdą!

Tak jak wszystkie nodozaurydy, również Nodosaurus nie posiadał kostnej buławy na końcu ogona. Podczas ataku jakiegoś mięsożernego teropoda, przykucał na ziemi chroniąc miękkie podbrzusze, pozostawiając na widoku jedynie odporny na ugryzienia pancerz kostny - podobnie jak dzisiejsza peba (Dasypus novemcinctus).

Etymologia

Jego nazwa rodzajowa oznacza "guzkowatego jaszczura" i pochodzi od guzów, które tworzyły jego pancerz.

Spis gatunków

Nodosaurus Marsh, 1889
N. textilis Marsh, 1889