Notohypsilophodon

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Poniższe hasło wymaga korekty.
do aktualizacji: Ibiricu et al., 2014 [1]

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler Krzysztof Lichota

Tomasz Sokołowski


Notohypsilophodon (notohipsylofodont)
Długość: ? m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Argentyna - prowincja Chubut

(górna część dolnego ogniwa formacji Bajo Barreal)

Czas występowania 95,8-91 Ma

późna kreda (środkowy cenoman-turon)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ornithopoda

Hypsilophodon.jpg

Rekonstrukcja Hypsilophodon [2]

Wstęp

Notohypsilophodon to rodzaj bazalnego ornitopoda żyjącego na terenach współczesnej Argentyny. Prawdopodobnie żywił się roślinami i szybko biegał na dwóch nogach, umykając takim drapieżnikom, jak Xenotarsosaurus. Uznano go za pierwszego przedstawiciela Hypsilophodontidae znanego z Ameryki Południowej. Obecnie jednak nie jest pewne, czy notohipsylofodont należy do kladu Hypsilophodontidae.

Etymologia

Nazwa Notohypsilophodon, znaczy tyle co "południowy Hypsilophodon" (dosłownie "południowy wysoki żeberkowany ząb"). Została ona nadana w odniesieniu do pokrewieństwa i miejsca znalezienia skamieniałości tego zwierzęcia. Epitet gatunkowy nadano od miasta Comodoro Rivadavia, które jako pierwsze w Patagonii wsparło poszukiwaczy skamielin.

Materiał kopalny

Holotyp (UNPSJB-PV 942) to szkielet młodego osobnika zawierający kręgi (4 szyjne, 7 grzbietowych, 4 krzyżowe i 6 ogonowych), fragmenty 4 żeber, niekompletną lewą łopatkę, prawą kość kruczą i ramienną, kości łokciowe, niekompletną lewą kość udową, prawą piszczel i niekompletną lewą, lewą kość strzałkową i niekompletną prawą, prawą kość skokową, lewą kość piętową i 13 paliczków ze stopy wraz z trzema pazurami. Okaz typowy znajduje się w Narodowym Uniwersytecie Patagonii (hiszp. Universidad Nacional de la Patagonia).

Ważność taksonu

Martinez wyliczył wiele potencjalnych autapomorfii Notohysilophodon, jednak większość z nich ma szerszy zasięg wśród Ornithischia lub reprezentuje plezjomorfie. Ważność taksonu jest więc niepewna (Butler i in., 2008).

Spis gatunków

Notohypsilophodon Martinez, 1998 nomen dubium?
N. comodorensis Martinez, 1998 nomen dubium?

Bibliografia

Butler, Richard J.; Upchurch, Paul; and Norman, David B. (2008). "The phylogeny of the ornithischian dinosaurs". Journal of Systematic Palaeontology 6 (1): 1–40. doi:10.1017/S1477201907002271

http://www.dinodata.org/index.php?option=com_content&task=view&id=6998&Itemid=67