Oceanotitan

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 13:57, 7 sie 2019 autorstwa Szerman (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{DISPLAYTITLE:''Oceanotitan''}} {{Opis |Autor = Marcin Szermański |Korekta = |nazwa = ''Oceanotitan'' (oceanot...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Marcin Szermański


Oceanotitan (oceanotytan)
Długość ? m
Masa ? t
Miejsce Portugalia

Praia de Valmitão (formacja Praia da Amoreira-Porto Novo)

Czas
252 201 145
66


późna jura (późny kimeryd - najwcześniejszy tyton)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

?? Somphospondyli

Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…


Wstęp

Oceanotitan dantasi to gatunek zauropoda, którego skamieniałe szczątki odnaleziono na terenie obecnej Portugalii. Żył tu pod koniec okresu jurajskiego na przełomie kimerydu i tytonu.

Materiał kopalny i lokalizacja

Holotyp zawiera kość łopatkową, prawie kompletną miednicę, kompletną tylną kończynę i 9 kręgów ogonowych.

Powyższe skamieniałości odnaleziono w pokładach formacji Praia da Amoreira-Porto Novo. Jest ona datowana na przełom kimerydu i tytonu (ang. upper Kimmeridgian - lowermost Tithonian), a więc 2 ostatnich pięter jury.

Klasyfikacja

Oceanotitan należy do zaawansowanych zauropodów z grupy Macronaria. Analizy filogenetyczne Mocho i in. (2019) wskazują na jego przynależność do Titanosauriformes. Co więcej, jedna z nich umieszcza go wewnątrz Somphospondyli jako jej najbardziej bazalnego przedstawiciela. Jeżeli okazałoby się to prawdą, to O. dantasi byłby najstarszym znanym somfospondylem.

Wskazuje na to krótsza kość łonowa od kulszowej, która występuje u przedstawicieli kladu Somphospondyli i Mierasaurus, ale nie tylko - budową szewronów bardzo przypomina z kolei Tangvayosaurus i Phuwiangosaurus. Poza tym dzieli inne cechy z niektórymi kredowymi somfosponydalami i turiazaurami.

Etymologia

Oceanotitan można przetłumaczyć na "olbrzym oceanu" lub "oceaniczny olbrzym" i odnosi się do miejsca odnalezienia szczątków tego dinozaura - wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Epitet gatunkowy dantasi prawdopodobnie honoruje osobę o nazwisku Dantas.

Spis gatunków

Oceanotitan Mocho, Royo-Torres i Ortega, 2019
O. dantasi Mocho, Royo-Torres i Ortega, 2019

Bibliografia

Mocho, P., Royo-Torres, R. & Ortega, F. (2019) A new macronarian sauropod from the Upper Jurassic of Portugal Journal of Vertebrate Paleontology Article: e1578782. DOI: 10.1080/02724634.2019.1578782 [abstrakt]