Regaliceratops

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 12:34, 11 lip 2015 autorstwa Szerman (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „ Do sprawdzenia i ew. rozbudowy (konieczne obrazki - są w praccę, ale można skopiować z Wiki, jak już na niej będą) {{DISPLAYTITLE:''Regaliceratops''}} <small> ...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Do sprawdzenia i ew. rozbudowy (konieczne obrazki - są w praccę, ale można skopiować z Wiki, jak już na niej będą)


Autor: Korekta:
Marcin Szermański


Regaliceratops (regaliceratops)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Kanada

(formacja St. Mary River)

Czas występowania późna kreda ("środkowy" mastrycht)
Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ceratopsia

Neoceratopsia

Coronosauria

Ceratopsoidea

Ceratopsidae

Chasmosaurinae

Wstęp

Regaliceratops peterhewsi to bardzo ciekawy gatunek późnokredowego ceratopsyda. Jego skamieniałe szczątki zostały odnalezione w dzisiejszej Kanadzie (północno-zachodnia część prowincji Alberta) i są datowane na "środkowy" mastrycht.

Materiał kopalny

Holotyp (TMP 2005.055.0001) to prawie kompletna czaszka z żuchwą. Brakuje jej jedynie kości rostralnej.

Budowa

Regaliceratops to wyjątkowo oryginalny chasmozauryn. Morfologia jego czaszki (zwłaszcza epiossifications) sugeruje jego bliskie pokrewieństwo z Anchiceratops, który żył na tych terenach na przełomie kampanu i mastrychtu, a także późnomastrychtowego Triceratops. Co najbardziej zaskakujące, niektóre ozdoby czaszki i róg nosowy bardzo przypominają te występujące u kampańskich centrozaurynów – jest to pierwsza konwergencja (ewolucja zbieżna) tworów rogowych u różnych kladów dinozaurów, jaka została zauważona przez naukowców.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Regaliceratops to zbitek słów: łac. regalis (królewski) i gr. ceratops (rogate oblicze). Całą nazwę można zatem swobodnie tłumaczyć na "królewskie rogate oblicze". Z kolei epitet gatunkowy peterhewsi honoruje Petera Hewsa, odkrywcę holotypu.

Spis gatunków

Regaliceratops Brown i Henderson, 2015
R. peterhewsi Brown i Henderson, 2015

Bibliografia

Brown, C.M. & Henderson, D.M. (2015) "A new horned dinosaur reveals convergent evolution in cranial ornamentation in ceratopsidae". Current Biology (online). doi:10.1016/j.cub.2015.04.041