Velocipes

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 13:26, 25 gru 2011 autorstwa Szerman (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „<small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autor: | Korekta: |- | Dawid Mika | Maciej Ziegler Marcin Szermański |} </small> ---- {|...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Dawid Mika Maciej Ziegler

Marcin Szermański


Velocipes (welocipes)
Długość: ? m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Polska - Górny Śląsk, Lisów
Czas występowania 220,5-211,3 Ma

późny trias (późny karnik - wczesny noryk)

Systematyka ? Dinosauria

? Saurischia

? Theropoda

Wstęp

Welocipes (Velocipes) to wątpliwy z powodu braku cech diagnostycznych rodzaj kręgowca (dinozaura?), który żył w późnym triasie na terenach na terenach Europy. Znany wyłącznie z niekompletnej kości (prawdopodobnie) strzałkowej znalezionej w datowanych na późny karnik - wczesny noryk (późny trias) osadach Górnego Śląska. Obecnie jest ona przechowywana w Staatsinstitut w Hamburgu (Niemcy).

Pozycja systematyczna

Welocipes został opisany przez Fridericha von Huene w 1932 r. Uznał on go za "celurozaura" podobnego do Halticosaurus i należącego do rodziny Podokesauridae. Podał również wymiary znalezionego fragmentu domniemanej kości strzałkowej - 17,5 cm. Jej całkowitą długość von Huene oszacował jej całkowite rozmiary na ok. 35 cm długości i maksymalnie 4,5 cm szerokości w przedniej części.

Molnar (1989) uznał, że materiał welocipesa jest zbyt fragmentaryczny, by przypisać go do konkretnej grupy teropodów (?Theropoda incertae sedis), a Norman (1990) zaklasyfikował jako problematycznego, nieokreślonego "celurozaura". Rauhut i Hungerbuhler (2000) stwierdzili, że Velocipes jest kręgowcem o niepewnej pozycji systematycznej. Uznali też, że identyfikacja kości welocipesa jako strzałki jest niepewna i z całą pewnością można powiedzieć jedynie, że jest to kość długa. Mickey Mortimer (2001, online) tak skomentował ich zaklasyfikowanie:

"Aj! Mogli by przynajmniej pozwolić mu być gadem albo czymś [innym]".

Z kolei autorzy The Dinosauria 2nd edition (2004) uznali go za teropoda (nomen dubium) prawdopodobnie należącego do Ceratosauria.

Etymologia

Jego nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa velox - szybki i łacińskiego pes - stopa. Odnosi się ona do lekko zbudowanej kości, mogącej świadczyć o przystosowaniach do szybkiego biegu u jej właściciela.

Spis gatunków

Velocipes von Huene, 1932 nomen dubium
V. guerichi von Huene, 1932 nomen dubium

Bibliografia

Tykoski R.S., Rowe T. (2004) "Ceratosauria" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P. & Osmólska, H. "The Dinosauria" Berkeley and Los Angeles: University of California Press,

Donald Glut (1997) "Dinosaurs, the encyklopedia"

http://www.dinosauria.com/dml/names/dinov.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Velocipes