Ajkaceratops

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Paweł Kryta

Marcin Szermański

Maciej Ziegler


Ajkaceratops (ajkaceratops)
Długość: ok. 1 m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Węgry

(Formacja Csehbánya)

Czas występowania
252 201 145
66

około 86–83 Ma

późna kreda (santon)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Genasauria

Cerapoda

Marginocephalia

Ceratopsia

Neoceratopsia

Coronosauria

? Protoceratopsidae

Ajkaceratops.jpg

Rekonstrukcja przyżyciowa ajkaceratopsa. Autor: Nobu Tamura. [1]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Ajkaceratops to rodzaj dinozaura rogatego odkrytego nieopodal węgierskiego miasta Ajka w skałach datowanych na późną kredę (santon). Jest on jedynym, obok niepewnego Craspedodon i fragmentarycznych znalezisk ze Szwecji, znanym ceratopsem z Europy. Nie osiągał on dużych rozmiarów, mierzył około 1 metra długości. Ajkaceratops należał prawdopodobnie do Protoceratopidae, a obecność dodatkowego otworu przedoczodołowego na miejscu styku kości szczękowej i przedszczękowej, zasugerowało autorom jego bliskie pokrewieństwo z Bagaceratops z Mongolii.

Ceratops ten został opisany przez Ősiego, Butlera i Weishampela w 2010 roku.

Materiał kopalny

Holotyp o numerze katalogowym MTM V2009.192.1 to następujące kości: zrośnięte kości przedszczękowe i rostralna z elementami kości szczękowej. Przechowywany on jest w Węgierskim Muzeum Historii Naturalnej w Budapeszcie.

Materiał przypisany: MTM V2009.193.1, V2009.194.1, V2009.195.1, V2009.196.1 to cztery kości przedzębowe.

Lokalizacja odkryć

Formacja Csehbánya (santon), Iharkút, hrabstwo Veszprém, zachodnie Węgry. W okolicach tych znaleziono wcześniej inne późnokredowe dinozaury, takie jak endemiczne ornitopody i bazalne nodozaurydy.

Paleoekologia

W santonie Europa była podzielona na wiele wysp. W tym czasie z dinozaurów oprócz ajkaceratopsa żył tam inny dinozaur ptasiomiedniczny Craspedodon. Na Węgrzech występował także nodozauryd Hungarosaurus i rabdodontid Mochlodon. Z innych gadów kopalnych przestworza opanował pterozaur Bakonydraco, a w morzach występował mozazauryd Eonatator. Natomiast wśród flory występowała także roślina drapieżna z rodzaju Palaeoaldrovanda.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Ajkaceratops (Ajka + gr. cera + tops) znaczy "rogate oblicze z Ajka" – miasta, nieopodal którego został odnaleziony holotyp. Epitet gatunkowy kozmai honoruje Károlya Kozmę.

Spis gatunków

Ajkaceratops Ősi, Butler i Weishampel, 2010
A. kozmai Ősi, Butler i Weishampel, 2010

Bibliografia

Ősi, Attila; Butler, R.J.; Weishampel, David B. (2010) "A Late Cretaceous ceratopsian dinosaur from Europe with Asian affinities" Nature 465 (7297): 466–468. doi:10.1038/nature09019. PMID 20505726

http://en.wikipedia.org/wiki/Ajkaceratops