Calamosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor:
Eryk SrokaCalamosaurus (kalamozaur)
Długość: 3,5 m
Wysokość: 0.9 m
Masa: 150 kg
Miejsce występowania: Wielka Brytania, (Wyspa Wight)
Czas występowania 140-125 Ma

wczesna kreda (środkowy berrias-późny hoteryw)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Tyrannoraptora?

Compsognathidae??/Tyrannosauroidea??

Calamosaurus.jpg

Autor: Holotyp Clamosaurusa (BMNH R901) [1]

Odkrycie

Szczątki kalamozaura zostały odkryte przez angielskiego duchownego Williama Foxa w osadach Formacji Wassex na wyspie Wight.

Materiał Kopalny

Holotyp kalamozaura o numerach katalogowych BMNH R901 składa się z 2 kręgów szyjnych. Richard Lydekker przypisał mu także kość piszczelową BMNH R186.

Opis

Został opisany w roku 1889 przez Richarda Lydekkera, który natrafił na jego szczątki podczas katalogowania kolekcji znalezisk księdza Foxa. Początkowo nazwał go Calamospondylus, zauważając jego podobieństwo do celura. Jednakże nazwa Calamospondylus została już użyta w roku 1866, co ciekawe przez samego księdza Foxa który odkrył szczątki Calamosaurusa i którego Richard uhonorował nadając teropodowi epitet gatunkowy "foxi". W roku 1891 Lydekker zmienił jego nazwę na obecną.

Budowa

Kalamozaur był smukłym, małym drapieżnikiem. Naish wraz z współpracownikami w 2001 roku oszacowali jego rozmiary na ok 3.5 metra długości oraz że prawdopodobnie miał małą głowę opierając się na budowie kręgów szyjnych.

Dieta

Niewątpliwie kalamozaur był mięsożercą żywiącym się drobnymi jaszczurkami i owadami, jednakże wysnuto hipotezę że jego czaszka była pozbawiona zębów i wyposażona w rogowy dziób co by wskazywało że mógł być wszystkożerny jak ornitomimozaury.

Pozycja Systematyczna

Pozycja systematyczna kalamozaura jest bliżej niesprecyzowana, uważa się go za bazalnego celurozaura. Często jest uznawany za synonim wcześniej wspomnianego kalamospondyla, jednakże ich materiały kopalne są tak skąpe że niemożliwa jest analiza porównawcza szczątków tych teropodów. W nowoczesnej opinii uważany jest za wątpliwego teropoda jednakże może być ważnym celurozaurem w świetle nauki. Jego szczątki wykazują duże podobieństwa do dilonga, co wskazuje na to, że może być jego bliskim krewniakiem i należeć do tyranozauroidów.

Etymologia

Jego nazwa powstała z połączenia greckich słów "kalami" co oznacz trzcina oraz "sauros" czyli jaszczurka i oznacza tyle co "trzcinowy jaszczur". Epitet gatunkowy "foxi" honoruje odkrywcę szczątków ks. Williama Foxa.

Spis gatunków

Calamosaurus Lydekker, 1889
C. foxi Lydekker, 1889