Dekan

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wstęp

Indie, Dekan, Subkontynent Indyjski - obecnie ogromny półwysep w południowej Azji, ma jednak osobną płytę tektoniczną i jest pochodzenia gondwańskiego. Dlatego choć formalnie należy do Azji, znajdowane na nim szczątki należą do dinozaurów z innego kontynentu. Na taką sytuację w paleobiogeografii mówimy "łódź pogrzebowa wikingów".

Paleogeografia

W mezozoiku Indie były częścią ogromnego południowego superkontynentu Gondwany. W środkowej jurze wraz z Madagaskarem oddzieliły się od Afryki, ale poprzez Antarktydę i Australię były jeszcze przez pewien czas połączone z Gondwaną. Potem wraz z Madagaskarem przesunęły się na północ, by we wczesnej kredzie rozdzielić się i stworzyć dwie osobne wyspy. Gdy Madagaskar przesuwał się w stronę Afryki, Indie wędrowały dalej na północ, by we wczesnym eocenie, około 52-45 milionów lat temu dotrzeć do Azji, której stały się częścią. Ciągły ruch w kierunku północnym powodował nacisk płyty Dekanu na płytę Azji i wypiętrzenie Tybetu i Himalajów.

Klimat

Dominował klimat ciepły i wilgotny. Ochłodzenie klimatu w środkowym i późnym kenozoiku spowodowało częściowe osuszenie Indii. Obecnie dominuje klimat monsunowy.

Fauna

Fauna mezozoiczna przypomina te z innych części Gondwany. Po wymarciu dinozaurów w paleocenie i eocenie Subkontynent Indyjski skolonizowały ssaki z Eurazji.

Rodzaje dinozaurówFlora

W Indiach dominowały ciepłe i wilgotne lasy. Roślinność w kenozoiku była podobna do afrykańskiej i azjatyckiej dzięki połączeniom lądowym i podobnemu klimatowi. Po osuszeniu półwyspu arabskiego tropikalna flora Afryki i Azji z Indiami ewoluowały osobno.

Źródła

Cox, C. B. i Moore P. D. 2000. Biogeography - An ecological and evolutionary approach. Blackwell Science, wydanie szóste, dodruk w 2003, str. 1-298.