Dravidosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański

Maciej Ziegler

Łukasz Czepiński

Tomasz Singer


Dravidosaurus (drawidozaur)
Długość: ok. 3 m (??)
Masa: ? t
Miejsce występowania: Indie – stan Tamil Nadu

(grupa Trichinopoly)

Czas występowania późna kreda - (koniak)
Systematyka ? Dinosauria

? Ornithischia

? Thyreophora

? Stegosauria

Wstęp

Dravidosaurus to wymarły kręgowiec o niejasnej klasyfikacji. Jego skamieniałe szczątki odnaleziono w południowych Indiach i są datowane na późną kredę (piętro koniak). Nie jest nawet pewne, czy było to zwierzę lądowe, czy wodne. Opisali go Yadagiri i Ayyasami w 1979 roku, którzy nazwali wspólnie innego tajemniczego dinozaura - Bruhathkayosaurus matleyi.

Materiał kopalny

Okaz GSI SR PAL 1 to ząb, niekompletna czaszka, kość krzyżowa, biodrowa i kulszowa oraz pancerz grzbietowy.

Budowa

Jeżeli Dravidosaurus jest rzeczywiście stegozaurem, to jest prawdopodobnie jednym z najmniejszych ich przedstawicieli. Różne (nieoficjalne) źródła szacują go na około 3 metry długości.

Jego czaszka jest proporcjonalnie mniejsza niż u pozostałych stegozaurów, z dwoma kośćmi nadoczodołowymi i jedną zaoczodołową, zweżającą się w kierunku tylnym. Kość biodrowa skręcona ogonowo i wąska na konarze kulszowym. Osteodermy duże i trójkątne, z szeroką podstawą (anonim, 1978). Kolec ogonowy z silnie rozbudowaną środkową częścią. W przeciwieństwie do Lexovisaurus durobrivensis i Monkonosaurus lawulacus, które mają proporcjonalnie duże i cieńkie płyty, Dravidosaurus branfordi ma 10 trójkątnych płytek z szerokimi podstawami o wymiarach 5-25 cm wysokości i 3-15 mm długości (anonim, 1978; Yadagiri i Ayyasami, 1979).

Historia i ważność taksonu

Dravidosaurus został pierwotnie opisany jako najmłodszy znany stegozaur. Mimo to Yadagiri i Ayyasami w tej samej pracy piszą o nienazwanym stegozaurze z mastrychtu. Chatterjee i Rudra (1996) stwierdzili, że szczątki należą tak naprawdę do plezjozaura (gada morskiego), lecz autorzy drugiej edycji "The Dinosauria" nie zgadzają się z nimi uważając drawidozaura za ważny takson. Z kolei za nieważnego stegozaura mają go Susannah Maidment i in. (2008), dodając, że potrzebne jest ponowne przebadanie jego szczątków. Całkiem możliwe, że drawidozaur to chimera - pomieszane szczątki różnych zwierząt.

Z kolei kontrowersyjny George Olshevsky traktuje go (nieoficjalnie) na swojej stronie Dinosaur Genera List jako ważnego.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Dravidosaurus znaczy "jaszczur z Dravidanadu" – regionu południowych Indii, gdzie odnaleziono jego kości. Epitet gatunkowy branfordi najprawdopodobniej honoruje kogoś o nazwisku Branford.

Spis gatunków

Dravidosaurus Yadagiri i Ayyasami, 1979 nomen dubium
D. blanfordi Yadagiri i Ayyasami, 1979 nomen dubium

Bibliografia

Źródła naukowe:

Galton, P.M. & Upchurch, P. (2004) "Stegosauria" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P. & Osmólska, H. (ed) "The Dinosauria (2nd edition)" University of California Press, Berkeley

Maidment, Susannah C.R.; Norman, David B.; Barrett, Paul M.; and Upchurch, Paul (2008). "Systematics and phylogeny of Stegosauria (Dinosauria: Ornithischia)". Journal of Systematic Palaeontology 6 (4): 1. doi:10.1017/S1477201908002459

Inne:

Olshevsky, G. (online): http://www.polychora.com/dinolist.html

http://www.nhm.ac.uk/nature-online/life/dinosaurs-other-extinct-creatures/dino-directory/dravidosaurus.html