Eousdryosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Dawid Mazurek
Korekta: Kamil Kamiński


Eousdryosaurus (eousdriozaur)
Dieta roślinożerny
Miejsce Portugalia

Lourinha (formacja Alcobaca / Lourinha)

Czas
252 201 145
66

ok. 150 Ma
późna jura (późny kimeryd)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ornithopoda

Iguanodontia

Dryomorpha

Dryosauridae

DryosaurusNV.jpg
Rekonstrukcja Dryosaurus. Eousryosaurus był zapewne podobny Autor: Foolp [1].

Wstęp

Eousdryosaurus to rodzaj ornitopoda z grupy Dryosauridae, żyjącego w późnej jurze na terenie dzisiejszej Portugalii. Pierwszy raz skamieniałości tego dinozaura zaprezentowano w 2000 roku na konferencji naukowej, a formalny opis gatunku ukazał się w 2014 roku.

Etymologia

Nazwa rodzajowa to połączenie łacińskiego eous („wschodni”) i nazwy rodzajowej bliskiego krewnego - Dryosaurus. Epitet gatunkowy to połączenie greckiego nano („mały”) i łacińskiego hallux („paluch”), co nawiązuje do zredukowanego rozmiaru tego palca u Eousdryosaurus nanohallucis.

Materiał kopalny

Holotyp i jedyny znany materiał to okaz SHN(JJS)-170, niekompletny szkielet, na który składają się: dziewięć artykułowanych bliższych kręgów ogonowych, lewa kość biodrowa, prawa kość udowa i bliższa część lewej, oraz lewe - strzałka, piszczel, kość piętowa, kość skokowa i wszystkie kości stopy. Skamieniałości odkryto na terenie Porto das Barcas w portugalskiej gminie Lourinhã. Według oryginalnej publikacji, pochodzą z osadów formacji Alcobaca. Późniejsze źródła podają za to ogniwo Praia da Amoreira-Porto Novo formacji Lourinhã. Pomimo kontrowersyjnej stratygrafii Basenu Luzytańskiego, skamieniałości eousdriozaura powszechnie uznaje się za pochodzące z górnego kimerydu.

Spis gatunków

Eousdryosaurus Escaso, Ortega, Dantas, Malafaia, Silva, Gasulla, Mocho, Narváez i Sanz, 2014
E. nanohallucis Escaso, Ortega, Dantas, Malafaia, Silva, Gasulla, Mocho, Narváez i Sanz, 2014

Bibliografia

Escaso, F., Ortega, F., Dantas, P., Malafaia, E., Silva, B., Gasulla, J.M., Mocho, P., Narváez, I. i Sanz, J.L. (2014). A new dryosaurid ornithopod (Dinosauria, Ornithischia) from the Late Jurassic of Portugal. Journal of Vertebrate Paleontology 34 (5): 1102-1112..