Homologia

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Definicja

Homologiczny, homologia - (ang. homology, homologous) część ciała, cecha dwóch lub więcej organizmów, która powstała u ich wspólnego przodka. Homologia świadczy więc o pokrewieństwie dwóch organizmów i może być wykorzystywana w analizach filogenetycznych. Homologiczna może być obecność jakiegoś narządu/cechy/fragmentu DNA, jego położenie w ciele (komórce), kształt, współwystępowanie z innymi narządami/cechami/fragmentami DNA. Podobieństwo do siebie dwóch różnych struktur wcale nie musi wynikać z ich homologii i odwrotnie struktury bardzo odmienne mogą mieć wspólne pochodzenie. Przeciwieństwem homologii jest analogia.

Przykłady

Homologiczna u Mononykus i Tyrannosaurus jest obecność przednich kończyn, które powstały u ich wspólnego przodka (ryby mięśniopłetwej). Natomiast to że są krótkie już nie jest homologiczne, ponieważ ich wspólny przodek miał względnie długie kończyny przednie i jego potomkowie skrócili je niezależnie od siebie.
Homologiczny jest też dziób dinozaurów kaczodziobych i ceratopsów, ale już nie owiraptorozaurów.

Wybrana literatura

Falniowski Andrzej. 2003. Metody numeryczne w taksonomii. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydanie I, str. 1-233.