Jiangjunosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Sebastian Oziemski

Marcin Szermański

Maciej Ziegler

Dawid Mika

Tomasz Sokołowski


Jiangjunosaurus (dżjangdżunozaur)
Długość: 6 m (osobnik niedorosły?)
Masa: 2,5 t (osobnik niedorosły?)
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Sinciang

(formacja Shishugou)

Czas występowania ?161-155 Ma

późna jura (?oksford)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Stegosauria

? Stegosauridae

Jiangjunosaurus.gif

Być może tak wyglądał dżjangdżunozaur. [1]

Wstęp

Jiangjunosaurus to słabo poznany rodzaj stegozaura, którego szczątki odnaleziono w górnej części formacji Shishugou w Chinach, a opisano je w roku 2007. Dinozaur ten posiada zarówno prymitywne, jak i zaawansowane cechy stegozaurów. Został opisany jeden gatunek - J. junggarensis - przez Jia i jego zespół. Materiał dżjangdżunozaura pochodzi prawdopodobnie ze skał piętra oksfordu, których wiek wynosi 161-155 milionów lat.

Materiał kopalny

Holotyp (IVPP V 14724) (prawdopodobnie niedorosły): niekompletna czaszka, prawie kompletna żuchwa, jedenaście artykulowanych kręgów szyjnych, kilka żeber, dwie płyty. Podejrzewa się, że holotyp nie był osobnikiem dorosłym.

Pozycja systematyczna

Analiza filogenetyczna przeprowadzona przez Susannah Maidment (2010) była pierwszą, która próbowała umieścić Jiangjunosaurus precyzyjnie w obrębie kladu Stegosauria. Ostatnią pewną jednostką systematyczną, do której należy dżjangdżunozaur to Stegosauria.

Środowisko życia

Jiangjunosaurus jest pierwszym odkrytym przedstawicielem tej grupy z formacji Shishugou. W pokładach tej późnojurajskiej formacji odnaleziono także bazalnego ceratopsa Yinlong, dość liczne zauropody - Bellusaurus, Klamelisaurus, Mamenchisaurus (gatunek "M." sinocanadorum) i Tienshanosaurus. Najwięcej opisano z jej warstw teropodów - Guanlong, Haplocheirus, Limusaurus, Monolophosaurus, Sinraptor i Zuolong. Ponad nimi w powietrze wznosił się pterozaur Sericipterus.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Jiangjunosaurus pochodzi z chińskiego jiangjun (znaczącego "generał") i greckiego sauros ("jaszczur"), można ją zatem tłumaczyć na "generalski jaszczur". Samo słowo jiangjun wywodzi się z nazwy opuszczonego miasta Jiangjunmiao, nieopodal którego został znaleziony holotyp Jiangjunosaurus i nazwanego na cześć starożytnego generała, który zginął w jego pobliżu. Natomiast epitet gatunkowy junggarensis pochodzi od nazwy Basenu Junggar, rozległego obszaru w którego obrębie znajduje się Jiangjunmiao.

Spis gatunków

Jiangjunosaurus Jia, Forster, Xu & Clark, 2007
Jiangjunosaurus junggarensis Jia, Forster, Xu & Clark, 2007

Bibliografia

Maidment, S.C.R. (2010) "Stegosauria: a historical review of the body fossil record and phylogenetic relationships". Swiss Geological Society. DOI 10.1007/s00015-010-0023-3

http://en.wikipedia.org/wiki/Shishugou_Formation

Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University - Princeton i Oxford