John Hulke

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
John W. Hulke

Plik:.jpg

Data urodzenia: 6. listopada 1830,
Data śmierci: 19. lutego 1895,
Narodowość: Wielka Brytania
Instytucje: Royal College of Surgeons
Opisane gatunki:
(8)

Biografia

John Whitaker Hulke to brytyjski chirurg, geolog i kolekcjoner skamieniałości. Przez wiele lat stał na czele Brytyjskiego Związku Patologicznego i Brytyjskiego Związku Chirurgów, aż do swojej śmierci w 1895 roku. Paleontologią zajmował się w sposób dość hobbystyczny. Badał m.in. skamieniałości Iguanodon i Hypsilophodon, które odnalazł w warstwach Wealden na Wyspie Wight.

Wg danych Bentona (2008) opisał łącznie 10 gatunków dinozaurów, z czego (stan na 2005 rok) 4 są ważne. Niektóre z nich, jak np. Cetiosaurus humerocristatus i Iguanodon seelyi zostały przemianowane do nowych rodzajów (odpowiednio Duriatitan humerocristatus i Dollodon seelyi), inne są różnych powodów nieważne z naukowego punktu widzenia. Opisał także wątpliwe rodzaje Eucamerotus i "Ischyrosaurus", którym nie nadał jednak epitetu gatunkowego. Co za tym idzie, John Hulke opisał nie 10 gatunków, a 10 taksonów na poziomie rodzajowym, w tym jedynie 8 gatunków.

Prawdopodobnie na jego cześć nazwano jeden z gatunków ornitopsa - Ornithopsis hulkei.

Bibliografia

Benton M.J, (2008) "How to find a dinosaur, and the role of synonymy in biodiversity studies". Paleobiology, 34(4), pp. 516–533

http://en.wikipedia.org/wiki/John_Hulke