José Royo y Gómez

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Bartosz Suchecki


dr José Royo y Gómez

Gómez.png
Źródło: [1]

Data urodzenia: 14. marca 1895,
Data śmierci: 30. grudnia 1961,
Narodowość: Hiszpania
Instytucje: Instytut Ensenanza

i Hiszpański Instytut Górniczy

Opisane gatunki:
(0)

Biografia

Wstęp

José Royo y Gómez urodzony 14. marca 1895 roku studiował nauki przyrodnicze w Madrycie. Jego zainteresowanie dinozaurami rozpoczęło się w nowym domu w Morelli (prowincja Castellón).

Początki kariery naukowej

W tym miejscu napisał roprawę zatytułowaną „W sprawie odkrycia zębów iguanodonta w Moreli” (1918), następnie „Wykopaliska z wealdu w Meastrezago” (1920) i „Iberyjska facja kontynentalna z wczesnej kredy” (1921). Paleontolog słuchał wykładów na uniwersytecie w Madrycie i w hiszpańskim Królewskim Towarzystwie Historii Naturalnej, po czym w 1922 roku napisał doktorat na temat miocenu iberyjskiego oraz mięczaków tego okresu. Jego praca w instytucie Ensenanza rozpoczęła się w 1926, a następnie objął stanowisko profesora geologii w Muzeum Nauk Przyrodniczych. Jednocześnie współpracował z Hiszpańskim Instytutem Górniczym. Kierował działem paleontologicznym w Muzeum Nauk Przyrodniczych aż do wyjazdu z Hiszpanii.

Spuścizna

José Royo y Gómez zainteresował się skamieniałościami z okresu kredy. Badał wychodnie skalne Cinotrres i Castellfort w Moreli. Napisał na ten temat wiele artykułów np. „Szczątki dinozaurów z hiszpańskiej kredy” (1926). Łącznie w latach 1918-1928 opublikował 15 rozpraw i artykułów na temat dinozaurów odkrytych we wschodniej Hiszpanii, m.in. ?Megalosaurus sp. indet. (Gómez, 1927). Dzięki tak licznym publikacjom stał się jednym z najsławniejszych paleontologów swoich czasów. Warto również wiedzieć, że był pionierem hiszpańskiej paleontologii. Oprócz badań i wykładów był również inicjatorem powstania Wenezuelskiego Muzeum Geologicznego. Zmarł 30. grudnia 1961 roku pozostawiając po sobie wyraźny ślad w tej dziedzinie nauki.

Bibliografia

http://www.extremos.org.ve/Biografia-del-Dr-Jose-Royo-y-Gomez.html

http://home.comcast.net/~eoraptor/Megalosauroidea.htm#Megalosaurusbucklandii