Kayentavenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Do poprawy i rozbudowy [1]


Autor: Korekta:
Dawid Mazurek Marcin Szermański


Kayentavenator (kajentawenator)
Długość: ok. 1,3 (??) m (osobnik młodociany)
Masa: ? kg
Miejsce występowania: USA - Arizona

(formacja Kayenta)

Czas występowania

wczesna jura

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

? Tetanurae / ?? Coelophysoidea

Kayentavenator.jpg

Istniejące kości kajentawenatora. Skala = 10 cm. Autor: Robert Gay, źródło: [2]

Wstęp

Kajentawenator (Kayentavenator) to wątpliwy rodzaj teropoda znanego z wczesnej jury formacji Kayenta w Arizonie. Jedyny znany gatunek to Kayentavenator elysiae, który został opisany przez Roberta Gaya w 2010 roku.

Historia i ważność taksonu

Charakter publikacji opisu budzi jednak wątpliwości co do ważności tak ustanowionej nazwy. Okaz holotypowy, UCMP V128659, to niekompletny szkielet młodocianego teropoda, za życia mierzącego prawdopodobnie około 130 centymetrów długości, odnaleziony w 1982 roku i wstępnie opisany jako osobnik Megapnosaurus kayentakatae przez Rowe w 1989 roku. Analiza pokrewieństw przeprowadzona przez Gaya wykazała, że jest to (najstarszy znany!) przedstawiciel Tetanurae. Niestety liczne błędy związane z tą analizą, szeroko komentowane w internecie, nie pozwalają na potwierdzenie, czy w rzeczywistości chodzi o tetanura, zaś stan zachowania okazu, jego wiek ontogenetyczny i charakter opisu - czy jest to odrębny takson. Najprawdopodobniej szkielet reprezentuje jakiegoś młodocianego celofyzyda.

Etymologia

Jego nazwa rodzajowa znaczy "łowca z Kayenta" (formacji skalnej, w pokładach których został odnaleziony). Epitet gatunkowy elysiae prawdopodobnie honoruje kogoś o imieniu Eliza (Elysia).

Spis gatunków

Kayentavenator Gay, 2010 ??nomen nudum, ?=Megapnosaurus
K. elysiae Gay, 2010 ??nomen nudum, ?=Megapnosaurus kayentakatae

Bibliografia

Mortimer, M. (30.9.2010, online): http://theropoddatabase.blogspot.com/2010/09/kayentavenator-is-not-tetanurine.html

Mortimer, M. (1.10.2010, online): http://theropoddatabase.blogspot.com/2010/10/is-kayentavenator-young-megapnosaurus.html