Mongolostegus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Mongolostegus (mongolostegus)
Dieta roślinożerny
Miejsce Mongolia, ajmak wschodniogobijski

(formacja Dzunbain albo Khukhtyk)

Czas
252 201 145
66

ok. 125-100 Ma
wczesna kreda (aptalb)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Stegosauria

Stegosauridae

Wuerhosaurus.jpg
Rekonstrukcja Wuerhosaurus. Mongolostegus mógł być podobny.
Autor: Pavel Riha. [1]


Wstęp

Mongolostegus to rodzaj stegozaura, żyjącego we wczesnej kredzie na terenie dzisiejszej Mongolii. Był to jeden z ostatnich przedstawicieli tej linii dinozaurów ptasiomiednicznych, jako że większość stegozaurów żyła w jurze. Znaleziono tylko nieliczne szczątki tego zwierzęcia. Z pewnością był to czworonożny roślinożerca o ciężkiej budowie, niewielkiej głowie i grzbiecie pokrytym kostnymi płytami.

Etymologia

Nazwa Mongolostegus pochodzi od nazwy państwa Mongolia i słowa stegos („zadaszony”) w nawiązaniu do wyglądu dinozaurów z grupy stegozaurów, których grzbiety zdobiły rzędy kostnych płyt.

Materiał kopalny

Holotyp to bardzo niekompletny szkielet pozaczaszkowy, obejmujący kilka przednich kręgów ogonowych i kości miednicy. Mimo skąpego materiału, udało się wskazać cechy budowy kręgów i kości łonowych, które pozwalały na odróżnienie Mongolostegus od reszty stegozaurów.

Historia taksonu

O szczątkach Mongolostegus pierwszy raz raportowali Alifanov i in. (2005), opisując je jako pozostałości bliżej nieokreślonego przedstawiciela Stegosauria. Siedem lat później uznano go za stegozauryda. W 2014 r. Ulansky uczynił tegi dinozaura nowym gatunkiem z rodzaju Wuerhosaurus - W. mongoliensis. Jednak dwa lata później Galton i Carpenter uznali go za nomen dubium, jako że nie spełniał on wymogów formalnych ICZN, m.in. nie został opublikowany w oficjalnym, recenzowanym czasopiśmie naukowym. Dopiero w 2018 r. Alifanov i Tumanova napisali pracę, która spełniała wszystkie wymogi, a omawiany dinozaur otrzymał zupełnie nową, własną nazwę rodzajową - Mongolostegus. Stwierdzono zatem jego odrębność na poziomie rodzajowym.

Spis gatunków

Mongolostegus Alifanov i Tumanova, 2018
M. exspectabilis Alifanov i Tumanova, 2018
= Wuerhosaurus "mongoliensis" Ulansky, 2014 vide Galton & Carpenter, 2016

Bibliografia

Galton, P.M., Carpenter, K.M. (2016). "The plated dinosaur Stegosaurus longispinus Gilmore, 1914 (Dinosauria: Ornithischia; Upper Jurassic, western USA), type species of Alcovasaurus n. gen". Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie - Abhandlungen. 279 (2): 185–208. doi:10.1127/njgpa/2016/0551

Tumanova, T.A., Alifanov, V.R. (2018). “First Record of Stegosaur (Ornithischia, Dinosauria) from the Aptian-Albian of Mongolia.” Paleontological Journal 52(14): 1771-79. [2].

Ulansky, R.E. (2014): Evolution of the stegosaurs (Dinosauria; Ornithischia). – Dinologia, 35.