Mosaiceratops

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Adrian Sztuba
Korekta: Łukasz Czepiński, Mateusz Tałanda, Kamil Kamiński


Mosaiceratops (mozaiceratops)
Długość ok. 1 m
Miejsce Chiny

prowincja Henan (formacja Xiaguan)

Czas
252 201 145
66

94-72 Ma
późna kreda (turon - kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Genasauria

Cerapoda

Marginocephalia

Ceratopsia

Neoceratopsia

Mosaiceratops restoration.jpg
Rekonstrukcja Mosaiceratops. Autor: Danny Cicchetti
Homo sapiens.png Ceratopsia bazalne.png

1 m

Porównanie wielkości Mosaiceratops i człowieka.
Sylwetki: Phylopic.org

Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Mosaiceratops to ceratops, który ma wiele cech wspólnych zarówno z neoceratopsami, jak i z psitakozaurydami.

Etymologia

Nazwa rodzajowa pochodzi od łacińskich słów mosaicus oraz ceratops, co oznacza "mozaikowy ceratops". Odnosi się do tego, że ten ceratops posiada cechy znane u różnych grup ceratopsów. Nazwa gatunkowa honoruje doktora Yoichiego Azumę.

Materiał kopalny

Holotyp i rekonstrukcja szkieletu. Autor: Zheng i in.[1]

Holotyp (ZMNH M8856) składa się między innymi z: części czaszki, kręgów, kości kończyn, oraz miednicy.

Wraz z holotypem mozaiceratopsa zachowało się 15 jaj. Nie należały one jednak do tego dinozaura, a do dużego żółwia (Jackson i in., 2018).

Budowa i pozycja filogenetyczna

Mozaiceratops posiada cechy zarówno względnie zaawansowanych neoceratopsów, jak i prymitywnych psittakozaurydów, więc jego dokładna pozycja systematyczna jest trudna do ustalenia. Wydaje się jednak, że jest bazalnym neoceratopsem.

Czaszka ma charakterystyczny dla ceratopsów, trójkątny w widoku grzbietowym kształt. Otwór nosowy jest niekompletny, jednak wydaje się być wydłużony, jak u innych bazalnych neoceratopsów. W przeciwieństwie do tego otwór nosowy Psittacosaurus jest okrągły.

Mosaiceratops różni się natomiast od innych neoceratopsów m.in. brakiem zębów kości przedszczękowej. Możliwe, że zęby te zanikły u bardziej bazalnych ceratopsów, po czym pojawiły się u ceratopsów bardziej zaawansowanych, niż Mosaiceratops. Bardziej prawdopodobna jest jednak wielokrotna utrata zębów w ewolucji dinozaurów rogatych. Inaczej niż u innych neoceratopsów, kość przedszczękowa jest nieco większa niż kość szczękowa, choć różnica między nimi nie jest tak duża, jak u Psittacosauridae. Kość zaoczodołowa i jarzmowa mają kształt litery „T” (tak, jak u Yinlong i Psittacosaurus).

Spis gatunków

Mosaiceratops Zheng, Jin i Xu, 2015
Mosaiceratops azumai Zheng, Jin i Xu, 2015

Bibliografia

Jackson, F. D., Zheng, W., Imai, T., Jackson, R. A., Jin, X. (2018). "Fossil eggs associated with a neoceratopsian (Mosaiceratops azumai) from the Upper Cretaceous Xiaguan Formation, Henan Province, China". Cretaceous Research, 91, 457–467. doi:10.1016/j.cretres.2018.06.020

Zheng, Jin i Xu, 2015. A psittacosaurid-like basal neoceratopsian from the Upper Cretaceous of central China and its implications for basal ceratopsian evolution. Scientific reports, 5. article number 14190: 1-9; doi:10.1038/srep14190.