Ningyuansaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Dawid Mazurek, Maciej Ziegler, Kamil Kamiński


Ningyuansaurus
Długość: ? m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Chiny - Liaoning

(formacja Yixian)

Czas występowania ok. 125-123 Ma

wczesna kreda (apt)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

?Oviraptorosauria

Incisivosaurus Edyta Felcyn.jpg

Rekonstrukcja Incisivosaurus.

Być może Ningyuansaurus był podobny. Autorka: Edyta Felcyn.

Wstęp

Ningyuansaurus to rodzaj małego teropoda, prawdopodobnie owiraptorozaura, z wczesnej kredy Chin. Być może był najprymitywniejszym przedstawicielem tej grupy teropodów. Został nazwany i dość pobieżnie opisany w 2012 r. przez Ji Qianga i współautorów.

Etymologia

Nazwa rodzajowa jedynego gatunku, Ningyuansaurus wangi, odnosi się do Ningyuan, dawnej nazwy miasta Xingcheng, gdzie obecnie przechowywany jest holotyp; zaś epitet gatunkowy honoruje Wanga Qiuwu, który przekazał okaz do badań.

Materiał kopalny

Holotyp to niemal kompletny szkielet wraz z czaszką oraz zachowanymi piórami. Został on udostępniony do badań przez osobę prywatną.

Budowa i filogeneza

W przeciwieństwie do ?reszty owiraptorozaurów, czaszka była stosunkowo długa i uzębiona. W kości szczękowej znajdowało się co najmniej dziesięć zębów, a w kości zębowej – czternaście. Zdaniem autorów oryginalnego opisu, cechy te świadczą o bazalnej pozycji Ningyuansaurus wśród owiraptorozaurów. Oprócz liczby zębów, do charakterystycznych cech tego dinozaura należą: wysoka proporcja długości kości udowej do biodrowej i wydłużenie końcowych kręgów ogonowych. Skamieniała zawartość żołądka wskazuje na to, że zwierzę to zjadało nasiona. Oznacza to, że było ono przynajmniej częściowo roślinożerne i żywiło się dość twardym pokarmem.

Ningyuansaurus został przypisany do owiraptorozaurów, między innymi na podstawie budowy kości kulszowej. Andrea Cau na swoim blogu internetowym krytykuje jakość opisu i sugeruje, że w przyszłości Ningyuansaurus może zostać przypisany do Paraves. Również Mortimer (online) zauważył w budowie i proporcjach kończyn tylnych oraz miednicy cechy typowe dla podanej wyżej grupy.

Spis gatunków

Ningyuansaurus Ji, , Wei i Wang, 2012
N. wangi Ji, , Wei i Wang, 2012

Bibliografia

Cau, A. (online, 2012) [1].

Ji, Q., Lü, J.-C., Wei, X.-F. & Wang, X.-R. (2012). “A new oviraptorosaur from the Yixian Formation of Jianchang, Western Liaoning Province, China”. Geological Bulletin of China 31 (12): 2102-2107.

Mortimer, M. (online 2012) [2].