Nurosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
(Przekierowano z Nuoerosaurus)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Opis do weryfikacji


Autor: Korekta:
Marcin Szermański

Krzysztof Przymus

Karol Sabath

Sebastian Oziemski

Tomasz Sokołowski

Maciej Ziegler


Nurosaurus (nurozaur)
Długość: ? 25 m
Masa: ? 25 t
Miejsce występowania: Chiny - Mongolia Wewnętrzna

Czas występowania 136,4-130 Ma

wczesna kreda (hoteryw)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

? Neosauropoda

? Macronaria

? Camarasauromorpha

?? Camarasauridae / Titanosauriformes

Nurosaurus.JPG

Szkielet "nurozaura" wystawiony w Muzeum Nauki w Hong-Kongu. [1]

Wstęp

"Nurosaurus" to nieformalna nazwa (a więc nomen nudum) zaproponowana przez chińskiego naukowca, Donga (1992), zauropodowi z Chin. Może ona w przyszłości ulec zmianie podczas formalnej próby opisania tego dinozaura – wcześniej został bowiem nazwany w sposób nie spełniający formalnych kryteriów opisu. Nie wiadomo o nim właściwie nic pewnego, nawet tego, która z nazw została zaproponowana jako pierwsza.

Pozycja systematyczna

Nie jest znane dokładne pokrewieństwo "nurozaura". Niektórzy twierdzili, że jest to przedstawiciel prymitywnej grupy zauropodów – Cetiosauridae. Inni z kolei uważają, że ten dinozaur długoszyi należał już do Neosauropoda, a co więcej – był makronariem bardzo podobnym do Camarasaurus. Umieszczenie go w rodzinie Camarasauridae jest bardzo ryzykowne – obejmuje ona formalnie wyłącznie kamarazaura. Być może mógł być on z nim blisko spokrewniony, co widać na podobieństwie szkieletów tych dwóch dinozaurów. Pojawiają się także hipotezy o bliskich relacjach z Euhelopus, który z kolei był prawdopodobnie tytanozauriformem (zresztą był on pierwotnie zaklasyfikowany jako kamarazauryd). Ów niejasność systematyczna jest o tyle dziwna, że prawdopodobnie odnaleziono prawie kompletny szkielet "Nurosaurus", więc powinniśmy być pewni jego klasyfikacji, lecz z drugiej strony nie został on opisany przez naukowców a patrząc na dobrze znane Mamenchisaurus i Omeisaurus można mieć wrażenie, że chińskie zauropody są traktowane po macoszemu przez tamtejszych paleontologów.

Anatomia

Był to krępy zauropod posturą przypominający północnoamerykańskiego Camarasaurus. Jego szkielet (prawdopodobnie złożony z odlewów, a nie prawdziwych skamieniałości) jest wystawiony w Muzeum Nauki w Hong-Kongu. Dzięki temu możemy zauważyć, że jego szyja była stosunkowo krótka (jak na zauropoda, zwłaszcza z Chin), a ogólna morfologia kręgów jak oraz wyrostków neuralnych jego i kamarazaura była bardzo podobna. Gdyby "Nurosaurus" miał dłuższą szyję, to z wyglądu bardziej przypominałby Euhelopus.

Etymologia i różne formy zapisu

Nieformalna nazwa rodzajowa "Nurosaurus" znaczy jaszczur (z?) Nur. Została ona zaproponowana przez Donga w 1992 roku. Rok wcześniej, Dong i Li wymyślili inną nazwę dla tego zauropoda - "Nuoerosaurus" (funkcjonuje też nazwa "Nuoersaurus", która wg Olshevsky'ego została zaproponowana jako pierwsza). Żeby było ciekawiej, także drugi człon nazwy – tzw. epitet gatunkowy – ma dwie wersję zapisu: "qaganensis" oraz "chaganensis".

Spis gatunków

"Nurosaurus" Dong, 1992 nomen nudum
= "Nuoerosaurus" Dong & Li, 1991 nomen nudum
"Nurosaurus qaganensis" Dong, 1992 nomen nudum
= "Nuoerosaurus chaganensis" Dong & Li, 1991 nomen nudum

Wybrana bibliografia

http://en.wikipedia.org/wiki/Nurosaurus

http://www.dinosauria.com/dml/genera.htm