Gregory Paul

Z Encyklopedia Dinozaury.com
(Przekierowano z Paul)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański


Gregory S. Paul

Paul.jpg
Źródło: [1]

Data urodzenia: 24. grudnia 1954,
Narodowość: USA
Instytucje: Brak
Opisane gatunki:
(8)

Biografia

Gregory S. Paul (ur. 24. grudnia 1954) to amerykański paleontolog i paleoartysta, znany z bardzo dokładnych rekonstrukcji przyżyciowych dinozaurów, jak i ich szkieletów. Jest jednym z pionierów nowoczesnych (i anatomicznie poprawnych) rekonstrukcji tych kopalnych gadów. Najwięcej uwagi poświęca teropodom i bazalnym ornitopodom. Hobbystycznie zajmuje się szacunkami masy dinozaurów, choć trzeba przyznać, że wiele z nich jest kontrowersyjna. W przeciwieństwie do większości paleontologów, Gregory S. Paul nie jest związany na stałe z żadną instytucją, czy uniwersytetem - działa "na własną rękę".

Nazwał kilka rodzajów (Giraffatitan - pierwotnie jako podrodzaj; Mantellisaurus i Dakotadon) i gatunków dinozaurów, lecz obecnie nieliczne z nich są uważane za ważne z naukowego punktu widzenia (valid taxons). Za swe zasługi w rozwój paleontologii i paleosztuki nazwano 2 gatunki na jego cześć: Cryptovolans pauli i Sellacoxa pauli. Jest autorem wielu książek i innych pozycji o dinozaurach, a jego rysunki są zamieszczane w licznych artykułach i książkach innych autorów. Zajmuje się również socjologią i teologią.

Dorobek naukowy, popularnonaukowy i artystyczny: [2]

Internet

Gregory S. Paul prowadzi swoją stronę internetową "Bringing Them Back To Life The Science And Art Of Gregory S. Paul", poświęconą swojemu dorobkowi. Prócz tego udziela się na innej swej autorskiej stronie - "The Science Of Religion".

Strony internetowe:

http://gspauldino.com/index.html

http://gspaulscienceofreligion.com/index.html

http://www.gspauldino.com/data.html

Bibliografia

http://gspauldino.com/index.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Gregory_Paul