Phuwiangvenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Phuwiangvenator (fuwiangwenator)
Długość ok. 6 m
Dieta mięsożerny
Miejsce Tajlandia, prowincja Khon Kaen

(formacja Sao Khua)

Czas
252 201 145
66

ok. ?129-127 Ma
wczesna kreda (późny barrem?)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Megaraptora (zob. tekst)

Australovenator.jpg
Rekonstrukcja Australovenator. Phuwiangvenator

Mógł być podobny. Autor: T. Tischler.


Wstęp

Phuwiangvenator to rodzaj dosyć dużego teropoda z kladu Megaraptora żyjącego we wczesnej kredzie na obszarach dzisiejszej Tajlandii. Został on nazwany w 2019 r. przez Aduna Samathi i współpracowników, choć jego szczątki odkryto już w 1993 r.

Etymologia

Nazwa Phuwiangvenator pochodzi od gór Phu Wiang w Tajlandii oraz łacińskiego słowa venator („łowca”, „myśliwy”). Epitet gatunkowy honoruje Sudhama Yaemniyoma, geologa, który w 1976 r. odkrył pierwsze szczątki dinozaurów w Tajlandii.

Materiał kopalny

Holotyp (SM-PW9N) to niekompletny szkielet pozaczaszkowy, obejmujący kręg grzbietowy, trzy zrośnięte kręgi krzyżowe, kość śródręcza, paliczki i pazury dłoni, kości piszczelowe, k. piętową, kilka kości śródstopia i prawej stopy.

Materiał przypisany to okaz SM-PW9A (częściowy kręg szyjny i k. piętowa).

Budowa, filogeneza i ważność

Phuwiangvenator był bez wątpienia drapieżnikiem. Jak na teropoda osiągał dość duże rozmiary. Ogólne proporcje ciała były podobne jak u Australovenator, który przypominał go również wielkością. Wyróżniały go dwie cechy kręgów krzyżowych i IV kości śródstopia.

Wg autorów opisu, Phuwiangvenator był przedstawicielem kladu Megaraptora nie należącym do rodziny Megaraptoridae. Samathi i in. (2019) uznali megaraptory za celurozaury, jednak pozycja filogenetyczna tych mięsożernych dinozaurów pozostaje kontrowersyjna. Mogły one być karnozaurami, bazalnymi celorozaurami lub tyranozauroidami.

Ponieważ w osadach formacji Sao Khua odkryto szczątki innych teropodów, zachodzi podejrzenie, że Phuwiangvenator może być synonimem któregoś z nich. Wg Samathi i in. (2019) różnił się on zarówno od Siamotyrannus (budową kręgów grzbietowych i krzyżowych oraz mniejszymi rozmiarami ciała, choć to ostatnie wydaje się wątpliwe, mogły to być teropody dosyć zbliżonej wielkości) a także od Vayuraptor (większymi rozmiarami i budową kończyn tylnych).

Spis gatunków

Phuwiangvenator Samathi, Chanthasit i Sander, 2019
P. yaemniyomi Samathi, Chanthasit i Sander, 2019

Bibliografia

Samathi, A., Chanthasit, P., Martin Sander, P. (May 2019). "Two new basal coelurosaurian theropod dinosaurs from the Lower Cretaceous Sao Khua Formation of Thailand". Acta Palaeontologica Polonica. 64 (2): 239–260. doi:10.4202/app.00540.201.