Ponerosteus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Tomasz Sokołowski Daniel Madzia

Maciej Ziegler

Dawid Mazurek


Ponerosteus
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Czechy
Czas występowania 96-93 Ma

późna kreda (cenoman)

Systematyka ?? Dinosauria

Wstęp

Ponerosteus jest niepewnym rodzajem kręgowca, który żył w okresie późnej kredy około 96-93 milionów lat temu na terenach obecnej Europy. Nie wiadomo, czy był dinozaurem - nie mamy nawet pewności, czy był dinozauromorfem.

Historia taksonomii

Gad ten po raz pierwszy został nazwany przez Antonina Fritscha w 1878 roku jako Iguanodon exogirarum. Z czasem został przemianowany na rodzaj Procerosaurus (1905), który już wcześniej był zajęty przez jaszczurkę opisaną przez Friedricha von Huene (1902). Ostatecznie został nazwany Ponerosteus przez Georgy'ego Olshevsky'ego w 2000 roku.

Jednak takson ten uważany jest za nomen dubium z powodu niediagnostycznego materiału kopalnego, jakim jest odkryta w Republice Czeskiej kość piszczelowa.

Etymologia

Jego nazwa oznacza "bezużyteczną kość" (gr. poneros + osteoni) i nawiązuje do problemów klasyfikacyjnych. Pierwotny epitet gatunkowy exogirarum został nadany nadany na cześć kopalnego małża z rodzaju Exogyra, który został znaleziony nieopodal Ponerosteus. Zawierał on błąd, więc G. Olshevsky w swoim stylu poprawił go na exogyrarum.

Spis gatunków

Ponerosteus Olshevsky, 2000 nomen dubium
P. exogyrarum (Fritsch, 1878) Olshevsky, 2000 nomen dubium
= Iguanodon exogirarum Fritsch, 1878
= "Iguanodon exogirarus" nomen nudum
= Procerosaurus exogirarum (Fritsch, 1878) Fritsch, 1905

Bibliografia

http://dml.cmnh.org/2000May/msg00176.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Iguanodon#Species