Sefapanosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Mateusz Tałanda Marcin Szermański


Sefapanosaurus (sefapanozaur)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Republika Południowej Afryki

(formacja Elliot)

Czas występowania ? Ma

(wczesna jura lub późny trias)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropodiformes

Aardonyx by Kahless28.jpg

Rekonstrukcja aardonyksa - sefapanozaur był podobnie do niego zbudowany.

Autor: Jakub Kowalski.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Sefapanozaur (łac. Sefapanosaurus zastronensis) to nazwa nadana szczątkom prozauropodów znalezionych w Republice Południowej Afryki. Sefapano pochodzi z języka Sesotho i oznacza "krzyż". Jest to nawiązanie do kształtu wyrostka na kości skokowej. Nazwa gatunkowa pochodzi od miasta Zastron, obok którego został znaleziony. Wcześniej, kości sefapanozaura były przypisywane aardonyksowi.

Materiał kopalny

Kości sefapanozaura zostały zebrane w latach 19361946 przez A.W. Keysera. Należały do przynajmniej pięciu różnych osobników. Osobnik wybrany przez badaczy na typowy składał się z niekompletnej stopy (kości stępu i częściowego śródstopia). Pozostałe osobniki miały zachowane niektóre kręgi i kości kończyn. Zupełnie nieznana jest czaszka tego dinozaura. Budowa tych kości jest pośrednia między typowymi prozauropodami jak plateozaur i lufengozaur a zauropodami.

Spis gatunków

Sefapanosaurus Otero, Krupandan, Pol, Chinsamy i Choiniere, 2015
S. zastronensis Otero, Krupandan, Pol, Chinsamy i Choiniere, 2015

Bibliografia

Otero, A., Krupandan, E., Pol, D., Chinsamy, A., Choiniere, J. 2015. A new basal sauropodiform from South Africa and the phylogenetic relationships of basal sauropodomorphs. Zoological Journal of the Linnean Society, t. 174, nr 3, str. 589–634. DOI: 10.1111/zoj.12247