Shuvuuia

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hasło do rozwinięcia

Autor: Korekta:
Dawid Mazurek Tomasz Sokołowski

Maciej Ziegler


Shuvuuia (szuwuja)
Długość: ok. 0,6 m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Mongolia

(formacja Djadochta)

Czas występowania 83-71 Ma

późna kreda (najprawdopodobniej kampan)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Alvarezsauroidea

Alvarezsauridae

Parvicursorinae

Mononykinae

Mononykini

Shuvuuiavsoviraptor.jpg

Shuvuuia atakowany przez Oviraptor. Autor: Edyta Felcyn. [1]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Szuwuja (Shuvuuia) to rodzaj późnokredowego teropoda z rodziny alwarezaurydów. Znany jest tylko jeden gatunek, S. deserti, opisany po raz pierwszy przez Chiappe i współpracowników w periodyku Nature w roku 1998. Jego nazwa oznacza "pustynny ptak".

Budowa

Szuwuja była małym, mierzącym jakieś 60 cm, lekko zbudowanym, i jak wskazuje budowa nóg, szybkim drapieżnikiem, zapewne polującym na owady i jaszczurki. Przednie kończyny tego dinozaura miały niezwykłą, charakterystyczną dla alwarezaurydów budowę - jeden rozwinięty i dwa silnie zredukowane palce (o których istnieniu do niedawna nawet nie wiedziano); być może był to wynik adaptacji do rozkopywania nor czy budowli owadów (np. termitier). Czaszka szuwuji była silnie kinetyczna - górna szczęka mogła się podnosić nieco niezależnie od puszki mózgowej, takie rozwiązanie jest znane u ptaków, ale unikatowe u nieptasich dinozaurów. Co ciekawe jest to jeden z niewielu rodzajów dinozaurów dla którego znane są skamieniałości piór. Ich analiza biochemiczna w 1999 roku wykazała obecność beta-keratyny (charakterystycznej dla pokrycia ciała), przy jednoczesnym braku alfa-keratyny, co dość jednoznacznie wskazuje na rodzaj struktur z jakimi mamy do czynienia.

Lokalizacja

Jak dotychczas skamieniałości tego dinozaura odkryto w dwóch mongolskich stanowiskach, Ukhaa Tolgod i Tögrögiin Shiree, w skałach datowanych na około 80 milionów lat. Sąsiadami szuwuj były m.in. dinozaury z rodzaju Protoceratops, Velociraptor i Oviraptor.

Spis gatunków

Shuvuuia Chiappe, Norell i Clark, 1998
S. deserti Chiappe, Norell i Clark, 1998

Bibliografia

http://en.wikipedia.org/wiki/Shuvuuia