Sierraceratops

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Sierraceratops
Dieta roślinożerny
Miejsce USA

Nowy Meksyk (formacja Hall Lake)

Czas
252 201 145
66

ok. 73,9-72,5 Ma
późna kreda (późny kampan – wczesny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ceratopsia

Ceratopsidae

Chasmosaurinae

Coahuilaceratops1.jpg
Rekonstrukcja Coahuilaceratops. Sierraceratops był zapewne podobny. Autor: Jakub Kowalski [1]

Wstęp

Sierraceratops to rodzaj ceratopsa z kladu Chasmosaurinae żyjącego w późnej kredzie na terenie Ameryki Północnej. Dawniej jego szczątki przypisywano do Torosaurus, jednak w 2021 r. Dalman i współpracownicy ustanowili dla nich nowy rodzaj i gatunek.

Etymologia

Nazwa Sierraceratops od hrabstwa Sierra w południowo-środkowej części Nowego Meksyku. Drugi człon nazwy oznacza „rogata twarz” i powszechnie występuje w nazewnictwie ceratopsów. Epitet gatunkowy turneri honoruje Teda Turnera – przedsiębiorcę i filantropa, założyciela CNN.

Materiał kopalny

Holotyp (NMMNH P-76870) to niekompletny szkielet, obejmujący fragmenty czaszki (kość przedszczękowa, k. nadjarzmowa, k. kwadratowo-jarzmowa, k. jarzmowa, prawa k. zaoczodołowa i róg zaoczodołowy, k. łuskowa, k. ciemieniowa, k. skrzydłowa i tylna część lewej k. zębowej), kręg szyjny i trzon następnego, 2 kręgi grzbietowe, kręgi krzyżowe, 2 żebra, k. łopatkowo-kruczą, k. łokciową, k. biodrową, część k. łonowej i paliczek z palca kończyny przedniej. Łącznie zachowało się ok. 16% szkieletu. Prawdopodobnie okaz ten nie był w pełni wyrośnięty.

Budowa

Sierraceratops nie należał do zbyt dużych chasmozaurynów. Ogólną budował ciała przypominał inne ceratopsy, będąc masywnym czworonogiem o imponującej czaszce zakończonej kostną kryzą. Od swoich krewniaków różnił się szczegółami budowy czaszki, a w szczególności wspomnianej kryzy oraz zdobiących ją rogów. Jego rogi nadoczodołowe były stosunkowo krótkie i masywne, natomiast rogi na kościach jarzmowych – względnie długie, o pirmidalnym kształcie. Kryza osłaniająca kark była dość długa i miała duże otwory po bokach.

Spis gatunków

Sierraceratops Dalman, Lucas, Jasinski i Longrich, 2021
S. turneri Dalman, Lucas, Jasinski i Longrich, 2021

Bibliografia

Dalman, S.G., Lucas, S.G., Jasinki, S.G. & Longrich, N.R. (2021). “Sierraceratops turneri, a new chasmosaurine ceratopsid from the Hall Lake Formation (Upper Cretaceous) of south-central New Mexico”. Cretaceous Research: 105034. doi:10.1016/j.cretres.2021.105034.