Sinankylosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Sinankylosaurus (sinankylozaur)
Dieta roślinożerny
Miejsce Chiny

Szantung (grupa Wangshi, formacja Xingezhuang)

Czas
252 201 145
66

ok. 77-70Ma
późna kreda (kampan - mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Ankylosauria

GobisaurusNV.jpg
Rekonstrukcja Gobisaurus. Sinankylosaurus mógł być podobny. Autor: Foolp. [1].


Wstęp

Sinankylosaurus to rodzaj roślinożernego dinozaura pancernego, żyjącego w późnej kredzie na obszarach dzisiejszych Chin. Został nazwany i opisany w 2020 r. przez Wanga i współpracowników.

Etymologia

Nazwa Sinankylosaurus oznacza „zrośnięty chiński jaszczur” i nawiązuje ona do najsłynniejszego z dinozaurów pancernych - Ankylosaurus oraz do faktu znalezienia szczątków omawianego tu zwierzęcia na terenie Chin.

Materiał kopalny i budowa

Holotyp (ZJZ-183) to niemal kompletna prawa kość biodrowa. Mimo tak skąpego materiału kopalnego, naukowcom udało się wskazać kilka cech budowy owej kości pozwalających odróżnić Sinankylosaurus od innych ankylozaurów. Jedną z nich była długość wyrostka przedpanewkowego (ang. preacetabular process), który sięgał dwóch trzecich długości całej kości biodrowej. Sinankylosaurus niemal na pewno był czworonożnym, masywnym roślinożercą o ciele chronionym przez kostny pancerz.

Środowisko życia

Z Sinankylosaurus koegzystowały prawdopodobnie m.in. Shantungosaurus, Zhuchengtyrannus, Zhuchengceratops i Sinoceratops oraz inne dinozaury.

Spis gatunków

Sinankylosaurus Wang, Zhang, Chen, Chen i Wang, 2020
S. zhuchengensis Wang, Zhang, Chen, Chen i Wang, 2020

Bibliografia

Wang, K.B., Zhang, Y.X., Chen, J., Chen, S.Q., Wang, P. Y. (2020). "A new ankylosaurian from the Late Cretaceous strata of Zhucheng, Shandong Province". Geological Bulletin of China. 39 (7): 958–962. [abstrakt].