Teihivenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński


Teihivenator (tejhiwenator)
Długość: ?
Masa: ?
Miejsce występowania: USA - stan New Jersey

(formacja Navesink)

Czas występowania ok. 75-68 Ma

późna kreda (późny kampan - wczesny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Tyrannosauroidea

Appalachiosaurus montgomeriensis.jpg

Rekonstrukcja Appalachiosaurus. Być może Teihivenator wyglądał podobnie.

Autor: Autor: "FunkMonk (Michael B. H.)" [1].

Wstęp

Teihivenator to rodzaj bazalnego tyranozauroida żyjącego w późnej kredzie na terenie wschodniej Ameryki Północnej. Przez wiele lat klasyfikowano go jako gatunek z rodzaju Dryptosaurus. Podobnie jak on, pochodzi z New Jersey, ale jest nieco starszy geologicznie.

Materiał kopalny

Syntypy to: okaz AMNH 2550 (proksymalna i dystalna część k. piszczelowej o szerokości 100 mm), okaz AMNH 2551 (paliczek II-1 o długości 109 mm i paliczek III-2), okaz AMNH 2552 (dystalna część k. śródstopia IV) i okaz AMNH 2553 (proksymalna część k. śródstopia II).

Etymologia

Nazwa Teihivenator pochodzi od słowa Teihiihan, które w języku Indian z plemienia Arapaho znaczy „silny”. Drugi człon (venator) wywodzi się z greki i oznacza „myśliwy”, „łowca”.

Historia

Początkowo Leidy w 1865 r. przypisał szczątki Teihivenator do Coelosaurus antiquus. Później Cope wyodrębnił jednak okazy AMNH 2550-2553 z materiału Coelosaurus i przepisał je do rodzaju Laelaps, który później przemianowano na Dryptosaurus. Budowa kości bardziej przypominała tyranozauroidy, niż ornitomimidy, i wydawała się najbardziej zbliżona do dryptozaura (Mortimer, 2009 online). Jednak w 2017 r. Yun zauważył wyraźne różnice w stosunku do Dryptosaurus, dotyczące głównie budowy kości piszczelowej i paliczków stopy. Szczątki AMNH 2550-2553 należały do mniejszego osobnika niż holotyp dryptozaura, ale kości śródstopia były bardziej masywne, a budowa innych kości wskazuje na możliwe większe zaawansowanie ewolucyjne Teihivenator. Z uwagi na ubogość materiału kostnego, ograniczonego tylko do kończyn tylnych, Yun nie przeprowadził analizy filogenetycznej. Uznał jednak Teihivenator za tyranozauroida prawdopodobnie nienależącego do Tyrannosauridae, i utworzył dla niego odrębny rodzaj. Krótko po publikacji Yuna, ukazała się praca Brownsteina na temat tego dinozaura. Autor stwierdził, że szczątki Teihivenator były chimerą złożoną z kości piszczelowej tyranozauroida, śródstopia należącego do tyranozauroida lub ornitomimozara, i paliczków zaawansowanych przedstawicieli Ornithomimosauria. Tyranozauroidowy materiał różni się od dryptozaura i appalachiozaura, jednak nie można na jego podstawie wskazać żadnych autapomorfii dlatego rodzaj ten powinien być uważany za nomen dubium.

Spis gatunków

Teihivenator Yun, 2017 nomen dubium
T. macropus (Cope, 1868) Yun, 2017 nomen dubium
= Laelaps macropus Cope, 1868
= Dryptosaurus macropus (Cope, 1868) Hay, 1902

Bibliografia

Brownstein, C.D. (2017) "Theropod specimens from the Navesink Formation and their implications for the Diversity and Biogeography of Ornithomimosaurs and Tyrannosauroids on Appalachia". PeerJ Preprints. 5: e3105v1. doi:10.7287/peerj.preprints.3105v1.

Mortimer, M. (2009 z późniejszymi zmianami, online) [2].

Yun, C. (2017) ”Teihivenator gen. nov., a new generic name for the tyrannosauroid dinosaur "Laelaps" macropus (Cope, 1868; preoccupied by Koch, 1836).” Journal of Zoological and Bioscience Research 4: 7-13 DOI: 10.24896/jzbr.2017422