Bravasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Bravasaurus (brawazaur)
Długość ok. 7 m
Dieta roślinożerny
Miejsce Argentyna, La Rioja

formacja Ciénaga del Río Huaco

Czas
252 201 145
66

ok. 84-66 Ma
późna kreda (kampanmastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Somphospondyli

Titanosauria

Colossosauria

Aeolosaurus copia.jpg
Rekonstrukcja Aeolosaurus. Bravasaurus mógł być podobny. Autor: Kakermish

Wstęp

Bravasaurus to rodzaj niewielkiego zauropoda, który żył w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Argentyny. Został on opisany w 2020 r. przez Hechenlaitnera i współpracowników. W tej samej publikacji nazwanego drugiego, większego tytanozaura z tej samej formacji skalnej - Punatitan.

Etymologia

Nazwa Bravasaurus pochodzi od jeziora Laguna Brava. Epitet gatunkowy odnosi się do ludzi, którzy w XIX w. przekroczyli Andy, przewożąc bydło.

Materiał kopalny i budowa

Holotyp (CRILAR Pv-612) to kość kwadratowa i kwadratowo-jarzmowa, cztery kręgi szyjne, pięć kręgów grzbietowych, trzy ogonowe, trzy łuki hemalne, kilka żeber, częściowa miednica oraz kilka kości kończyn przednich i tylnych.

Rekonstrukcja szkieletu brawazaura (pierwszy od lewej) z zaznaczonymi znalezionymi kośćmi. Większy szkielet należy do Punatitan. Źródło: Hechenleitner i in., 2020.

Materiał przypisany (CRILAR Pv-613) to ząb, kość biodrowa, żebra i k. udowa (zob. rysunek). Oba okazy były prawdopodobnie dorosłe,

Bravasaurus był raczej małym tytanozaurem, zbliżonym do Magyarosaurus. Od swoich krewniaków różnił się szczegółami budowy kręgów, kości kwadratowej oraz kończyn.

Spis gatunków

Bravasaurus Hechenleitner, Leuzinger, Martinelli, Rocher, Fiorelli, Taborda i Salgado, 2020
B. arrierosorum Hechenleitner, Leuzinger, Martinelli, Rocher, Fiorelli, Taborda i Salgado, 2020

Bibliografia

Hechenleitner, M.E., Leuzinger, L., Martinelli, A.G., Rocher, S., Fiorelli, L.E., Taborda, J.R.A. & Salgado, L. (2020). "Two Late Cretaceous sauropods reveal titanosaurian dispersal across South America". Communications Biology. 3 (1): 622. doi:10.1038/s42003-020-01338-w.