Elemgasem

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Paweł Konarzewski


Elemgasem
Dieta mięsożerny
Miejsce Argentyna - Neuquén

(formacja Portezuelo)

Czas
252 201 145
66

ok. 91-88 Ma
późna kreda (turon-koniak)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Ceratosauria

Abelisauroidea

Abelisauridae

Brachyrostra

? Furileusauria

Skorpiovenator bustingorryi.jpg
Rekonstrukcja Skorpiovenator. Elemgasem mogł być podobny. Autor: Paleocolour [1]
Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Elemgasem to rodzaj abelizauryda żyjącego na terenach Argentyny w późnej kredzie. Został opisany w 2022 roku przez Baiano i współpracowników. Jest to pierwszy znany abelizauryd z turonu i koniaku pochodzący z obszaru Ameryki Południowej.

Materiał kopalny

Holotyp MCF-PVPH-380 to: kręgi szyjne i ogonowe, prawa kość udowa, lewa kość piszczelowa, prawa i lewa kość strzałkowa, lewa kość kulszowa, śródstopie i paliczki w stopach. Szczątki należą do jednego osobnika.

Budowa

Elemgasem był średniej wielkości przedstawicielem Abelisauridae. Przez skąpy materiał kopalny trudno jest ustalić jego wygląd. Możliwe, że przypomniał wyglądem swoich kuzynów, którzy mieli bardzo krótkie przednie łapy.

Systematyka

Pozycja systematyczna Elemgasem wewnątrz Brachyrostra jest niepewna. Analizy filogenetyczne wyodrębniają go jako takson siostrzany wobec Furileusauria lub plasują go w kilku pozycjach w obrębie tego kladu.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Elemgasem nawiązuje do bóstwa z wierzeń Tehuelche, rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej. Jest ono właścicielem zwierząt oraz ojcem gryzoni z gatunku Lagidium viscacia (wiskacza górska). Epitet gatunkowy "nubilus" z języka łacińskigo oznacza mglisty dzień.

Spis gatunków

Elemgasem Baiano, Pol, Bellardini, Windholz, Cerda, Garrido & Coria, 2022
E. nubilus Baiano, Pol, Bellardini, Windholz, Cerda, Garrido & Coria, 2022

Bibliografia

Baiano M.A, Pol, D., Bellardini, F., Windholz, G.J., Cerda, I.A., Garrido A.C., & Coria R.A. .(2022). "Elemgasem nubilus: A New Brachyrostran Abelisaurid (Theropoda, Ceratosauria) from the Portezuelo Formation (Upper Cretaceous) of Patagonia, Argentina". Papers in Palaeontology. doi:10.1002/spp2.1462