Mansourasaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „ Do rozbudowy i weryfikacji {{DISPLAYTITLE:''Mansourasaurus''}} <small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autor: | Korekta: |- | [[Marcin Szerma...”)
 
Linia 31: Linia 31:
 
|-
 
|-
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
| ok. 73 [[Ma]]
+
| <small>[[późna kreda]] ([[kampan]])</small>
 
 
<small>[[późna kreda]] ([[kampan]])</small>
 
 
|-
 
|-
 
! '''Systematyka'''
 
! '''Systematyka'''
Linia 68: Linia 66:
  
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
''Mansourasaurus shahinae'' to [[gatunek]] [[zaawansowany|zaawansowanego]] zauropoda żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszego centralnego [[Egipt]]u. Jego skamieniałości datowane są na około 73 miliony lat, a więc [[kampan]], przedostatnie piętro [[kreda|kredy]].  
+
''Mansourasaurus shahinae'' to [[gatunek]] [[zaawansowany|zaawansowanego]] zauropoda żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszego centralnego [[Egipt]]u. Jego skamieniałości datowane są na [[kampan]], przedostatnie piętro [[kreda|kredy]].  
  
Zauropod ten jest najlepiej zachowanym zwierzęciem żyjącym w kampanie na [[Afryka|kontynencie afrykańskim]].
+
Zauropod ten jest najlepiej zachowanym zwierzęciem żyjącym w kampanie na [[Afryka|kontynencie afrykańskim]]. Jego bliski związek ze współczesnymi mu euroazjatyckimi tytanozaurami wskazuje, że dochodziło do migracji fauny między tymi kontynentami po oddzieleniu się Afryki od Ameryki Południowej jakieś 100 [[Ma|milionów lat temu]]. Wcześniej zwykle uważano, że Afryka była w stałej izolacji od wszystkich kontynentów od [[cenoman]]u.
  
 
==Materiał kopalny i rozmiary==
 
==Materiał kopalny i rozmiary==
[[Holotyp]] MUVP 200 to częściowy szkielet z czaszką i dolną szczęką. Składają się na niego 5 kręgów, 8 żeber, prawa łopatka i prawa kość łopatkowo-krucza, obie kości ramienne, kość promieniowa, elementy nadgarstka i śródręcza i niekompletne osteodermy. Skamieniałości te znajdowały się na obszarze liczącym 3 na 4 m.
+
[[Holotyp]] MUVP 200 to częściowo zachowany szkielet z elementami czaszki i dolnej szczęki. Ponadto składają się na niego: kręgi szyjne i grzbietowe, żebra, k. łopatkowo-krucza, mostek, k. ramienne, k. promieniowa, k. śródręcza III, k. śródstopia I, III i II lub IV, prawdopodobne fragmenty osteoderm i kilka/kilkanaście (ang. ''several'') niezidentyfikowanych fragmentów.
  
20 metrów od okazu MUVP 200 odnaleziono również kość łokciową (skatalogowaną pod numerem MUVP 201), lecz naukowcy nie zdecydowali się na przypisanie jej do ''M. shahinae''.
+
Około 20 metrów od okazu MUVP 200 odnaleziono również kość łokciową (skatalogowaną pod numerem MUVP 201), lecz naukowcy nie zdecydowali się na przypisanie jej do ''M. shahinae''.
  
[[Holotyp]] nie był w pełni dorosłym osobnikiem. Jego długość ocenia się na około 8-10 m długości, a masę na około 5 t, która odpowiada samcowi współczesnego słonia afrykańskiego (''Loxodonta africana''). Dorosły okaz ''Mansourasaurus shahinae'' musiał być większy.
+
[[Holotyp]] nie był w pełni dorosłym osobnikiem (łopatka nie była w pełni zrośnięta z kością kruczą). Jego długość ocenia się na około 8-10 m długości, a masę na około 5 t, która odpowiada samcowi współczesnego słonia afrykańskiego (''Loxodonta africana''). Dorosły okaz ''Mansourasaurus shahinae'' musiał być większy.
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Jego nazwa [[rodzaj]]owa znaczy "jaszczur z Mansury" - egipskiego miasta (znaczącego również "zwycięstwo"), gdzie na uniwersytecie pracuje Hesham M. Sallam, główny autor naukowego opisu tego [[zauropod]]a. Epitet gatunkowy ''shahinae'' honoruje Monę Shahin, jedną z założycielek Katedry Paleontologii Kręgowców na uniwersytecie w Mansurze.
+
Jego nazwa [[rodzaj]]owa znaczy "jaszczur z Mansury". Naukowcy upamiętniają tym samym uniwersytet znajdujący się w tym egipskim mieście, na którym pracuje Hesham M. Sallam, główny autor naukowego opisu tego [[zauropod]]a. Epitet gatunkowy ''shahinae'' honoruje Monę Shahin, jedną z założycielek Katedry Paleontologii Kręgowców (MUVP) na uniwersytecie w Mansurze.
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==
Linia 93: Linia 91:
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
<small>
 
<small>
Sallam, H.M., Gorscak, E., O’Connor, P.M., El-Dawoudi, I.A., El-Sayed, S., Saber, S., Kora, M.A., Sertich, J.J.W., Seiffert E.R. & Lamanna, M.C. (2018) New Egyptian sauropod reveals Late Cretaceous dinosaur dispersal between Europe and Africa. Nature Ecology & Evolution. [abstrakt]
+
Sallam, H.M., Gorscak, E., O’Connor, P.M., El-Dawoudi, I.A., El-Sayed, S., Saber, S., Kora, M.A., Sertich, J.J.W., Seiffert E.R. & Lamanna, M.C. (2018) New Egyptian sauropod reveals Late Cretaceous dinosaur dispersal between Europe and Africa. Nature Ecology & Evolution. [http://www.mans.edu.eg/files/2018/180131-mansourasaurus.pdf]
 
</small>
 
</small>
  

Wersja z 14:04, 25 lut 2018

Do rozbudowy i weryfikacji


Autor: Korekta:
Marcin Szermański


Mansourasaurus (mansurazaur)
Długość: >10 m
Masa: >5 t
Miejsce występowania: Egipt - Dakhla Oasis

(formacja Quseir)

Czas występowania późna kreda (kampan)
Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

Titanosauria

Lithostrotia

Mansourasaurus NT.jpg

Rekonstrukcja przyżyciowa M. shahinae. Autor: Nobu Tamura. [1]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Mansourasaurus shahinae to gatunek zaawansowanego zauropoda żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszego centralnego Egiptu. Jego skamieniałości datowane są na kampan, przedostatnie piętro kredy.

Zauropod ten jest najlepiej zachowanym zwierzęciem żyjącym w kampanie na kontynencie afrykańskim. Jego bliski związek ze współczesnymi mu euroazjatyckimi tytanozaurami wskazuje, że dochodziło do migracji fauny między tymi kontynentami po oddzieleniu się Afryki od Ameryki Południowej jakieś 100 milionów lat temu. Wcześniej zwykle uważano, że Afryka była w stałej izolacji od wszystkich kontynentów od cenomanu.

Materiał kopalny i rozmiary

Holotyp MUVP 200 to częściowo zachowany szkielet z elementami czaszki i dolnej szczęki. Ponadto składają się na niego: kręgi szyjne i grzbietowe, żebra, k. łopatkowo-krucza, mostek, k. ramienne, k. promieniowa, k. śródręcza III, k. śródstopia I, III i II lub IV, prawdopodobne fragmenty osteoderm i kilka/kilkanaście (ang. several) niezidentyfikowanych fragmentów.

Około 20 metrów od okazu MUVP 200 odnaleziono również kość łokciową (skatalogowaną pod numerem MUVP 201), lecz naukowcy nie zdecydowali się na przypisanie jej do M. shahinae.

Holotyp nie był w pełni dorosłym osobnikiem (łopatka nie była w pełni zrośnięta z kością kruczą). Jego długość ocenia się na około 8-10 m długości, a masę na około 5 t, która odpowiada samcowi współczesnego słonia afrykańskiego (Loxodonta africana). Dorosły okaz Mansourasaurus shahinae musiał być większy.

Etymologia

Jego nazwa rodzajowa znaczy "jaszczur z Mansury". Naukowcy upamiętniają tym samym uniwersytet znajdujący się w tym egipskim mieście, na którym pracuje Hesham M. Sallam, główny autor naukowego opisu tego zauropoda. Epitet gatunkowy shahinae honoruje Monę Shahin, jedną z założycielek Katedry Paleontologii Kręgowców (MUVP) na uniwersytecie w Mansurze.

Spis gatunków

Mansourasaurus Sallam, Gorscak, O'Connor, El-Dawoudi, El-Sayed, Saber, Kora, Sertich, Seiffert i Lamanna, 2018
M. shahinae Sallam, Gorscak, O'Connor, El-Dawoudi, El-Sayed, Saber, Kora, Sertich, Seiffert i Lamanna, 2018

Bibliografia

Sallam, H.M., Gorscak, E., O’Connor, P.M., El-Dawoudi, I.A., El-Sayed, S., Saber, S., Kora, M.A., Sertich, J.J.W., Seiffert E.R. & Lamanna, M.C. (2018) New Egyptian sauropod reveals Late Cretaceous dinosaur dispersal between Europe and Africa. Nature Ecology & Evolution. [2]