Mansourasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 13:14, 24 lut 2018 autorstwa Szerman (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „ Do rozbudowy i weryfikacji {{DISPLAYTITLE:''Mansourasaurus''}} <small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autor: | Korekta: |- | [[Marcin Szerma...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Do rozbudowy i weryfikacji


Autor: Korekta:
Marcin Szermański


Mansourasaurus (mansurazaur)
Długość: >10 m
Masa: >5 t
Miejsce występowania: Egipt - Dakhla Oasis

(formacja Quseir)

Czas występowania ok. 73 Ma

późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

Titanosauria

Lithostrotia

Mansourasaurus NT.jpg

Rekonstrukcja przyżyciowa M. shahinae. Autor: Nobu Tamura. [1]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Mansourasaurus shahinae to gatunek zaawansowanego zauropoda żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszego centralnego Egiptu. Jego skamieniałości datowane są na około 73 miliony lat, a więc kampan, przedostatnie piętro kredy.

Zauropod ten jest najlepiej zachowanym zwierzęciem żyjącym w kampanie na kontynencie afrykańskim.

Materiał kopalny i rozmiary

Holotyp MUVP 200 to częściowy szkielet z czaszką i dolną szczęką. Składają się na niego 5 kręgów, 8 żeber, prawa łopatka i prawa kość łopatkowo-krucza, obie kości ramienne, kość promieniowa, elementy nadgarstka i śródręcza i niekompletne osteodermy. Skamieniałości te znajdowały się na obszarze liczącym 3 na 4 m.

20 metrów od okazu MUVP 200 odnaleziono również kość łokciową (skatalogowaną pod numerem MUVP 201), lecz naukowcy nie zdecydowali się na przypisanie jej do M. shahinae.

Holotyp nie był w pełni dorosłym osobnikiem. Jego długość ocenia się na około 8-10 m długości, a masę na około 5 t, która odpowiada samcowi współczesnego słonia afrykańskiego (Loxodonta africana). Dorosły okaz Mansourasaurus shahinae musiał być większy.

Etymologia

Jego nazwa rodzajowa znaczy "jaszczur z Mansury" - egipskiego miasta (znaczącego również "zwycięstwo"), gdzie na uniwersytecie pracuje Hesham M. Sallam, główny autor naukowego opisu tego zauropoda. Epitet gatunkowy shahinae honoruje Monę Shahin, jedną z założycielek Katedry Paleontologii Kręgowców na uniwersytecie w Mansurze.

Spis gatunków

Mansourasaurus Sallam, Gorscak, O'Connor, El-Dawoudi, El-Sayed, Saber, Kora, Sertich, Seiffert i Lamanna, 2018
M. shahinae Sallam, Gorscak, O'Connor, El-Dawoudi, El-Sayed, Saber, Kora, Sertich, Seiffert i Lamanna, 2018

Bibliografia

Sallam, H.M., Gorscak, E., O’Connor, P.M., El-Dawoudi, I.A., El-Sayed, S., Saber, S., Kora, M.A., Sertich, J.J.W., Seiffert E.R. & Lamanna, M.C. (2018) New Egyptian sauropod reveals Late Cretaceous dinosaur dispersal between Europe and Africa. Nature Ecology & Evolution. [abstrakt]