Gondwana: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(uzupełnienie)
m (Fauna)
 
Linia 6: Linia 6:
 
Na ogromnych obszarach Gondwany dominował klimat ciepły i suchy. Na południowym wschodzie kontynentu  
 
Na ogromnych obszarach Gondwany dominował klimat ciepły i suchy. Na południowym wschodzie kontynentu  
 
==Fauna==
 
==Fauna==
Główne grupy dinozaurów powstały w triasie i jurze, zanim powstała Gondwana. Dlatego ich występowanie nie ogranicza się tylko do tego kontynentu. Różnice między Laurazją a Gondwaną pojawiają się dopiero na niższych szczeblach filogenetycznych. Skutkiem istnienia Gondwany jest ogromne podobieństwo dinozaurów zamieszkujących Australię, Antarktydę, Madagaskar, Indie i Afrykę. Dinozaurami typowo gondwańskimi są na przykład [[Abelisauridae|abelizaurydy]], które nie są spotykane na kontynentach północnych. Typowo gondwańskimi grupami zwierząt były również notozuchy (grupa Crocodyliformes) i ptaki bezgrzebieniowe (Palaeognathae).
+
Główne grupy [[Dinosauria|dinozaurów]] powstały w [[trias]]ie i [[jura|jurze]], zanim powstała Gondwana. Dlatego ich występowanie nie ogranicza się tylko do tego kontynentu. Różnice między Laurazją a Gondwaną pojawiają się dopiero na niższych szczeblach filogenetycznych. Skutkiem istnienia Gondwany jest ogromne podobieństwo dinozaurów zamieszkujących Australię, Antarktydę, Madagaskar, Indie i Afrykę. Dinozaurami typowo gondwańskimi są na przykład [[Abelisauridae|abelizaurydy]], które nie są spotykane na kontynentach północnych. Typowo gondwańskimi grupami zwierząt były również notozuchy (grupa Crocodyliformes) i ptaki bezgrzebieniowe (Palaeognathae).
 +
 
 
==Flora==
 
==Flora==
 
==Wybrana bibliografia==
 
==Wybrana bibliografia==

Aktualna wersja na dzień 17:50, 1 cze 2012

Wstęp

Gondwana - ogromny kontynent do którego należały w mezozoiku dzisiejsza: Australia, Nowa Zelandia, Antarktyda, Madagaskar, Indie (Dekan), Afryka, południowe fragmenty Europy i Ameryka Południowa.

Paleogeografia

Gondwana odzieliła się w triasie na skutek rozpadu superkontynentu Pangei na część północną (Laurazja) i południową (Gondwana). Gondwana sama szybko uległa rozpadowi. Już w jurze między Afryką i Ameryką Południową zaczął otwierać się Atlantyk. Afryka zaczęła się też oddzielać od pozostałych kontynentów, a także od Indii i Madagaskaru w środkowej jurze. Ostatecznie stała się osobnym kontynentem około 140-120 milionów lat temu. Indie od Madagaskaru oddzieliły się we wczesnej kredzie. Najdłużej połączone były ze sobą Australia, Antarktyda i Ameryka Południowa. Ta ostatnia odłączyła się prawdopodobnie pod koniec kredy. Pozostałe dwa oddzieliły się od siebie w kenozoiku.

Klimat

Na ogromnych obszarach Gondwany dominował klimat ciepły i suchy. Na południowym wschodzie kontynentu

Fauna

Główne grupy dinozaurów powstały w triasie i jurze, zanim powstała Gondwana. Dlatego ich występowanie nie ogranicza się tylko do tego kontynentu. Różnice między Laurazją a Gondwaną pojawiają się dopiero na niższych szczeblach filogenetycznych. Skutkiem istnienia Gondwany jest ogromne podobieństwo dinozaurów zamieszkujących Australię, Antarktydę, Madagaskar, Indie i Afrykę. Dinozaurami typowo gondwańskimi są na przykład abelizaurydy, które nie są spotykane na kontynentach północnych. Typowo gondwańskimi grupami zwierząt były również notozuchy (grupa Crocodyliformes) i ptaki bezgrzebieniowe (Palaeognathae).

Flora

Wybrana bibliografia

Benson RBJ, Rich TH, Vickers-Rich P, Hall M (2012) Theropod Fauna from Southern Australia Indicates High Polar Diversity and Climate-Driven Dinosaur Provinciality. PLoS ONE 7(5): e37122. doi:10.1371/journal.pone.0037122