Mahuidacursor: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "{{DISPLAYTITLE:''Mahuidacursor''}} {{Opis |Autor = Kamil Kamiński |Korekta |nazwa = ''Mahuidacursor'' |długo...")
 
Linia 36: Linia 36:
  
 
==Budowa i filogeneza==
 
==Budowa i filogeneza==
''Mahuidacursor'' był lekko zbudowanym, średniej wielkości roślinożercą. Niektóre cechy budowy, jak silnie pochylony trzon kości ramiennej i słabo rozwinięty grzebień naramienno-piersiowy (ang. ''deltopectoral crest'') występowały też u innych południowoamerykańskich prymitywnych ornitopodów. Jedyna prawdopodobna [[autapomorfia]] dotyczyła budowy żeber. Oprócz tego od swoich krewniaków ''Mahuidacursor'' odróżniał się kombinację cech kręgów grzbietowych i kończyn przednich. Kręgi grzbietowe charakteryzowały się względnie długimi trzonami, a ich długość nieznacznie rosła w miarę zbliżania się do ogona. Łopatka była długa i smukła. Najbliższymi krewniakami ''Mahuidacursor'' były prawdopodobnie takie rodzaje jak ''[[Notohypsilophodon]]'', ''[[Telenkauen]]'' czy ''[[Macrogryphosaurus]]''.  
+
''Mahuidacursor'' był lekko zbudowanym, średniej wielkości roślinożercą. Niektóre cechy budowy, jak silnie pochylony trzon kości ramiennej i słabo rozwinięty grzebień naramienno-piersiowy (ang. ''deltopectoral crest'') występowały też u innych południowoamerykańskich prymitywnych ornitopodów. Jedyna prawdopodobna [[autapomorfia]] dotyczyła budowy żeber. Oprócz tego od swoich krewniaków ''Mahuidacursor'' odróżniał się kombinację cech kręgów grzbietowych i kończyn przednich. Kręgi grzbietowe charakteryzowały się względnie długimi trzonami, a ich długość nieznacznie rosła w miarę zbliżania się do ogona. Łopatka była długa i smukła. Najbliższymi krewniakami ''Mahuidacursor'' były prawdopodobnie takie rodzaje jak ''[[Notohypsilophodon]]'', ''[[Talenkauen]]'' czy ''[[Macrogryphosaurus]]''.  
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==

Wersja z 17:01, 23 lip 2019

Autor: Kamil Kamiński


Mahuidacursor
Dieta roślinożerny
Miejsce Argentyna, Neuquen

formacja (Bajo de la Carpa)

Czas
252 201 145
66

ok. 86-83 Ma
późna kreda (santon)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ornithopoda

Talenkauen santacrucensis 1.jpg
Rekonstrukcja Telenkauen. Mahuidacursor mógł być podobny.

Autor: Ghedoghedo.


Wstęp

Mahuidacursor to rodzaj średniej wielkości ornitopoda żyjącego w późnej kredzie na terenie obecnej Argentyny. Ten roślinożerny dinozaur został nazwany i opisany w 2019 r. przez zespół paleontologów, którym przewodziła Penelope Cruzado-Caballero.

Materiał kopalny

Holotyp (MAU-Pv-CO-596) to niekompletny szkielet pozaczaszkowy: co najmniej cztery kręgi szyjne, sześć kręgów grzbietowych, siedem żeber, obie łopatki, kości krucze, płyty mostkowe i niemal kompletna prawa kończyna przednia. Szczątki należały prawdopodobnie do osobnika dojrzałego płciowo, który jednak nie zakończył jeszcze wzrostu.

Etymologia

Nazwa rodzajowa pochodzi od słowa mahuida („góra” w języku Indian z plemienia Mapuczów) oraz łacińskiego cursor („biegacz”). Nawiązuje ona do charakterystycznego krajobrazu w okolicach miasteczka Rincon de los Sauces, zdominowanego przez liczne góry wulkanicznego pochodzenia. Epitet gatunkowy lipanglef pochodzi z języka Mapuczów i odnosi się do delikatnej budowy Mahuidacursor, w szczególności kończyn przednich.

Budowa i filogeneza

Mahuidacursor był lekko zbudowanym, średniej wielkości roślinożercą. Niektóre cechy budowy, jak silnie pochylony trzon kości ramiennej i słabo rozwinięty grzebień naramienno-piersiowy (ang. deltopectoral crest) występowały też u innych południowoamerykańskich prymitywnych ornitopodów. Jedyna prawdopodobna autapomorfia dotyczyła budowy żeber. Oprócz tego od swoich krewniaków Mahuidacursor odróżniał się kombinację cech kręgów grzbietowych i kończyn przednich. Kręgi grzbietowe charakteryzowały się względnie długimi trzonami, a ich długość nieznacznie rosła w miarę zbliżania się do ogona. Łopatka była długa i smukła. Najbliższymi krewniakami Mahuidacursor były prawdopodobnie takie rodzaje jak Notohypsilophodon, Talenkauen czy Macrogryphosaurus.

Spis gatunków

Mahuidacursor Cruzado-Caballero, Gasca, Filippi, Cerda i Garrido, 2019
M. lipanglef Cruzado-Caballero, Gasca, Filippi, Cerda i Garrido, 2019

Bibliografia

Cruzado-Caballero, P., Gasca, J.M., Filippi, L.S., Cerda, I., Garrido, A.C. (2019). "A new ornithopod dinosaur from the Santonian of Northern Patagonia (Rincón de los Sauces, Argentina)". Cretaceous Research. (w druku). doi:10.1016/j.cretres.2019.02.014.